Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek, Bydgoszcz
02 Lipiec 2023
10:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoszcz do odkrycia | Szpiedzy i agenci w międzywojennej Bydgoszczy

Szpiedzy i agencji w Bydgoszczy? Dlaczego nie. O historii bydgoskich agentów opowie Wam Krzysztof Drozdowski.

W najbliższą niedzielę Krzysztof Drozdowski oprowadzi was szlakiem Szpiedzy i agenci w międzywojennej Bydgoszczy. Ale czy nasze miasto mogłoby stać się ważnym punktem na mapie wywiadu?

Z dzisiejszej perspektywy umieszczanie ważnych struktur wywiadu w tej części kraju nie miałoby najmniejszego sensu, jednak przed drugą wojną światową tuż obok znajdowały się dwie granice państwa, a przez miasto biegła tranzytowa kolej.

W związku z tym w mieście funkcjonowała ekspozytura polskiego wywiadu, którą dowodził legendarny Major Jan Henryk Żychoń.

Prawdziwy buntownik i patriota. Jan Henryk Żychoń już jako nastolatek miał nie lada fantazję. W wieku dwunastu lat uciekł z domu by dołączyć do Legionów, gdzie początkowo pełnił służbę pomocniczą, następnie zaś został skierowany do kompanii szkolnej. W 1919 roku trafił do wywiadu. W 1930 roku Żychoń, służący już wówczas w stopniu majora, został szefem ekspozytury polskiego wywiadu w Bydgoszczy.

Organizator nie wymaga wcześniejszych zapisów. Udział w wydarzeniu jest darmowy. Spacer jest częścią akcji Zostań Turystą w swoim mieście, która jest finansowana z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Zobacz też

Piknik strzelecki BTS Kaliber
od 2 zł

BTS Kaliber zaprasza na piknik strzelecki, który odbędzie się 24 września...

Ścieżka Duchów 2023
od 65 zł

Dziewiąty raz widzimy się w Bydgoszczy na najstraszniejszej imprezie w mieście....

Święto Światła ŚWIATŁOWODY

Zapraszamy na wspólny spacer po Wyspie Młyńskiej. Kombinacja jej piękna i...