Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, 85-097 Bydgoszcz
18 Październik 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | Tlen | Dmitrij Buławka-Fankidejski

Zapraszamy na wernisaż wystawy Tlen Dmitrija Buławka-Fankidejskiego. W swoich najnowszych pracach artysta bada funkcjonowanie materii będącej w nieustannym procesie.

Zainteresowanie Dmitrija Buławka-Fankidejskiego krystalografią ma swoje odzwierciedlenie w ceramicznych obiektach analizujących procesy polimorfii, czyli inaczej mówiąc zjawiska wielopostaciowości tej samej materii. Procesualność jego prac można prześledzić również w sposobach wypalania ceramik, gdzie wieloletnie eksperymenty pozwalają na uzyskanie optymalnego i adekwatnego efektu.

Na szczególną uwagę zasługuje praca zatytułowana Nadzieja, jest to rodzaj wielkoformatowej tkaniny wykonanej z wełny stalowej, która w permanentnym trybie utleniania ulega anihilacji. Dla widza jednak oglądane prace zastygają w zatrzymaniu, a właściwie poza czasem, onego czasu, czyli jak mawiał Mircea Eliade – In illo tempore.

Dmitrij Buławka-Fankidejski (ur. 29 lipca 1988 roku w Guranie, rosja) obywatel Ukrainy, ukończył studia na Wydziale Rzeźby i Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Mariusza Białeckiego w 2016 roku, aneks Medalierstwo i Małe Formy Rzeźbiarskie w pracowni prof. Ludmiły Ostrogórskiej. Asystent w Pracowni Podstaw Rysunku na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje i prowadzi plener „Ceramika alternatywnie”. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, ceramiką, tworzy rzeźby w metalu. Do swoich realizacji konstruuje i buduje piece do wypałów ceramiki i topienia metali.

Jozsef Iszlai | Kompozytor, projektant dźwięku i multiinstrumentalista pracujący w animacji, filmie i teatrze. Wykłada na Uniwersytecie Kun Shan (Tainan, TW) i Uniwersytecie Partium (Oradea, RO). Prowadzi badania nad zjawiskami dźwiękowymi w obszarze muzyki konkretnej i elektronicznej, współpracując z Central European Society for Soundscape Ecology i Prague National Institute of Philosophy. Laureat wielu nagród, m.in. Cannes FIPRESCI w 2018 roku.

kuratorka: Grażyna Tomaszewska-Sobko
muzyka, dźwięk: Jozsef Iszlai

Zobacz też

Barka Lemara | Janusz Michalski
Wstęp wolny

Zapraszamy w samo południe, 26 marca, na wernisaż wystawy fotografii Janusza...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Radość życia i dramat człowieka
Wstęp wolny

„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej. zapraszamy na wykład...

Galeria Miejska bwa | Kim jest Janina Węgrzynowska
Wstęp wolny

Galeria Miejska bwa zaprasza na wernisaż wystawy „Kim jest Janina Węgrzynowska?”...