Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, Bydgoszcz
22 Stycznia 2025 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | TEKSTYlia – opowieści niekoniecznie ciepłe

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład z cyklu „Kątem Oka”, które poprowadzi dr Magdalena Maciudzińska-Kamczycka

Od najdawniejszych czasów tkaninie towarzyszył tekst, zapis, który ułatwiał rozpoznanie warsztatu tkackiego albo motywów wpisanych w kompozycję materiału. Ta relacja ciekawie wypada we współczesnych projektach tkackich, które często sytuują dzieło na pograniczu sztuki i literatury. To przesunięcie uwagi z samej materii tkackiej ku wymowie zawartych w niej treści metaforycznych, symbolicznych, po społeczne i polityczne pozwala wynieść tkaninę do rangi dokumentu, dziennika, (auto)biografii, manifestu, hasła (reklamowego), porzekadła, a nawet litanii.

Ten związek pracy tkackiej czy też sztuki włókna ze słowem stwarza ogromne możliwości kreatywnego tkanio-pisania, a samo medium, które w ostatnich latach zyskało nieograniczone rozwiązania techniczne i konceptualne, wzbudza ciekawość i emocje.

Wybór omawianych na wykładzie prac jest subiektywny, przede wszystkim wynika z bezpośredniego obcowania prelegentki z danym dziełem, a także łączy się z próbą zarysowania kontekstów i obszarów, które poprzez medium tkackie stają się żywą opowieścią.

MAGDALENA MACIUDZIŃSKA-KAMCZYCKA pracuje w Katedrze Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studia magisterskie i doktoranckie ukończyła w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Zajmuje się głównie reprezentacją judaizmu w sztuce, feminizmem i sztuką kobiet, a także zagadnieniem kraj-obrazu. Autorka monografii „Żydzi i judaizm w zwierciadle sztuki antycznej” (Toruń-Warszawa 2014), współredaktorka dwóch tomów „(Nie)chciana tożsamość” (Toruń 2016 i 2023) oraz publikacji „Hybrydowość w grafice. Medium w poszukiwaniu swego czasu i sensu” (Toruń 2020). Miłośniczka tkanin, entuzjastka obiegu zamkniętego, wolontariuszka w poznańskiej Po-Dzielni.

il. Agnieszka Adam, Gość w dom, Bóg w dom, 2021
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz 

Zobacz też

Galeria Wspólna | 50-lecie twórczości Ignacego Bulli
Wstęp wolny
Dzisiaj

Galeria Wspólna zaprasza na wernisaż wystawy 50-lecie twórczości Ignacego Bulli  Ignacy...

Music Cafe Szpulka | Bydgoscy Artyści Wobec Wyzwań Agendy 2030
Wstęp wolny
18 Kwietnia

W ramach projektu Bydgoszcz Miasto Muzyki UNESCO powstała wystawa prac w...

WiMBP | Bydgoszcz w obiektywie Piotra Wiszniewskiego
Wstęp wolny
17 Kwietnia

Z okazji zbliżających się, 679. urodzin Miasta Bydgoszczy, dział Zbiorów Specjalnych...