Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, 85-097 Bydgoszcz
05 Maj 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | Stanisław Radwański ¦ Obecny – nieusprawiedliwiony

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Stanisława Radwańskiego | Obecny – nieusprawiedliwiony

„Obecny — nieusprawiedliwiony” to jubileuszowa retrospektywa wybitnego artysty rzeźbiarza, malarza i cenionego pedagoga związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Stanisława Radwańskiego. Jej pierwsza odsłona miała miejsce w listopadzie 2021 roku w gdańskiej Zbrojowni Sztuki. Projekt wystawy został wsparty przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dr hab. prof. ASP Krzysztofa Polkowskiego. Honorowy patronat nad wystawą objęło Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, z którym to profesor od wielu lat jest mocno związany nie tylko emocjonalnie, ale i z racji pełnienia funkcji Członka Rady Programowej.

Profesor Stanisław Radwański jest postacią, która szczególnie zaznaczyła swoją obecność w historii naszej Uczelni i Wydziału Rzeźby. Przez 40 lat związany z macierzystą uczelnią, dał się poznać jako znakomity artysta, pedagog, organizator życia uczelni oraz jej przedstawiciel w wielu znaczących dla kultury polskiej gremiach, bardzo ceniony zarówno przez swoich absolwentów, jak i w gronie przedstawicieli wielu środowisk twórczych w kraju i za granicą.

Z dyplomowej Pracowni Rzeźby, prowadzonej przez prof. Stanisława Radwańskiego wyszło około 80 absolwentów. Wielu z nich to obecni pracownicy naukowi, pedagodzy, twórcy pomników, artyści tworzący w różnych przestrzeniach kultury. Pracownia Mistrza na ulicy Mariackiej jest — jak na plakacie promującym wystawę — ciągle otwarta. Pracownię tę z pewnością można nazwać nie tylko otwartą, ale i kultową. […] Na Profesora się czekało. Korekty się pamięta. Pamięta się powagę chwili, siłę dykcji. Rozbudowane metafory poruszały naszą wyobraźnię. Podobnie kalambury słowne.

Problemy rzeźby rozpatruje zawsze wielopłaszczyznowo, dokonując interesujących, wnikliwych analiz. Wartościuje nasz świat. Nie burzy go, ale pomaga na nowo zrozumieć. Kieruje się lekarską dewizą: primum non nocere. Zawsze nienaganny strój, chciałoby się powiedzieć, prosto z Paryża. Nie uczy nas polityki w sztuce, ale uwrażliwia, kreśli różne narracje. Uczy dostrzegania paradoksów rzeczywistości. Definiuje rzeźbę. Wpoił nam szacunek dla ciężkiej pracy, do materiału i modela.
Wystawa „Obecny — nieusprawiedliwiony” to hołd złożony Profesorowi Stanisławowi Radwańskiemu przez gdańską Akademię, Wydział Rzeźby i Intermediów oraz jego absolwentów.

[fragment tekstu kuratorskiego]

Stanisław Radwański | ur. 5 lipca 1941 w Poturzynie, woj. Lubelskie. Studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1968 r. w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego.

Od 1970 do 2012 był zatrudniony w macierzystej uczelni. W 1979 r. zaczął prowadzić Pracownię Podstaw Rzeźby, w 1987 Pracownię Rzeźby, a od 1996 równocześnie kierował Katedrą Rzeźby i Rysunku na Wydziale Rzeźby. W latach 1981-1984 pełnił funkcję prodziekana, a następnie w latach 1984 -1990 dziekana Wydziału Rzeźby. Rektorem był przez dwie kadencje w okresie od 1990 do 1996 r. W 1990 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1995 r. profesora zwyczajnego. W 1996 r. prowadził Pracownię Rzeźby na Radford University w Wirginii (USA). W latach 1996-2011 prowadził pracownię rzeźby w gdańskiej ASP. W latach 1996-2002 był członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Stanisław Radwański
Obecny — nieusprawiedliwiony
5-28.05.2022

wernisaż 5.05, godz. 18:00
honorowy patronat – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

kurator – prof. Mariusz Białecki:

Zobacz też

Bydgoskie Centrum Sztuki | MALUJĘ, BO LUBIĘ
Wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prac twórców ─ uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej “mega-Art”...

Fotografistka | Spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka
Wstęp wolny

Fundacja Fotografistka zaprasza na wspólny spacer śladami rzeźb Michała Kubiaka w...

Fotografistka | Jubileusz 50-lecia pracy twórczej Michała Kubiaka
Wstęp wolny

21 czerwca 2022 r. Fundacja Fotografistka zaprasza do świętowania jubileuszu 50-lecia...

Komentarze