Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, Bydgoszcz
17 Czerwca 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki |  Socjalizm, feminizm i sztuka. Międzynarodowy Rok Kobiet 1975 w Bydgoszczy

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład Socjalizm, feminizm i sztuka. Międzynarodowy Rok Kobiet 1975 w Bydgoszczy. Prowadzenie: Wiktoria Szczupacka

Tematem ostatniego przed wakacjami wykładu będzie Międzynarodowy Rok Kobiet 1975 oraz wystawy zorganizowane z tej okazji w Bydgoszczy. Na wstępie przedstawione zostaną wydarzenia zorganizowane z tej okazji w miastach stołecznych: w Paryżu, Kopenhadze, Wiedniu, Meksyku i w Warszawie, ale także niestołecznych, takich jak Gdańsk czy Poznań. Idąc tropem globalnej inicjatywy ONZ na rzecz kobiet postawione zostało pytanie o to, czy podobne wystawy, wpisujące się w obchody Międzynarodowego Roku Kobiet 1975 miały miejsce także w Bydgoszczy? A jeśli tak, to w których instytucjach, jaki był ich charakter, jaka recepcja?

Szczególnie zachęcamy do przybycia osoby, które mogą podzielić się wspomnieniami na ten temat. Wykład został oparty na niedawno przeprowadzonej kwerendzie archiwalnej, ale relacje świadków, będą szczególnie mile widziane.

Wykład przyjmuje perspektywę feministyczną w odniesieniu do historii i historii sztuki Bydgoszczy podobnie jak wcześniejszy wykład Katarzyny Gębarowskiej o kobietach Fotonu.

WIKTORIA SZCZUPACKA – urodzona w Bydgoszczy historyczka sztuki, absolwentka IHS UAM, doktorantka Instytutu Sztuki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę pod tytułem: Awangarda, kobiety i praca w Warszawie lat siedemdziesiątych XX wieku; na przykładzie Galerii Foksal, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Pracowni Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Członkini AICA. Prowadzi Fundację Kulik-KwieKulik.

Zobacz też

Muzeum Fotografii | MetaMemory 1977 - ∞
Wstęp wolny
Dzisiaj

Muzeum Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy “MetaMemory 1977 – ∞”! Autorem...

Galeria Wspólna | SHARE BREATH – War and Life
Wstęp wolny
11 Lipca

Galeria Wspólna zaprasza 11 lipca, na wernisaż wystawy Chung Young-chang –...

Galeria Miejska bwa | Wystawa VI Ogólnopolskiego
Wstęp wolny
06 Lipca

Galeria Miejska bwa zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy VI Ogólnopolski...