Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, 85-097 Bydgoszcz
16 Sierpień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | Nowa planeta | Karolina Wojnowska-Paterek

Zapraszamy na wernisaż wystawy Karoliny Wojnowskiej-Paterek – Nowa planeta. Instalacja artystyczna Nowa Planeta to opowieść o tym, co pozostawimy po sobie następnym pokoleniom.

Inspiracją do zrobienia tej pracy była dla mnie moja ostatnia podróż do Indonezji. Miejsca, w których byłam dwanaście lat temu, zamieniły się w wysypiska odpadów, a ocean niesie tony plastiku. Zmiany na Ziemi, jakie pozostawimy po naszym pokoleniu, będą widoczne przez co najmniej pięćset lat. Pięćset lat to dużo i mało. Z punktu widzenia gwiazd to krótka chwila, a dla nas to osiem pokoleń…

Nasuwa się pytanie, czego będą szukać archeolodzy przyszłych pokoleń. Nowa Planeta pokazuje proces zmiany produkowanych przez nas tworzyw sztucznych. Pod wpływem podnoszącej się temperatury, przybierają one formy organiczne podobne do żywych organizmów. Nasza planeta wchłania te nowe cząstki i również się przeobraża.

Istotną częścią instalacji są filmy pokazujące proces jej tworzenia. Plastikowe pojemniki pod wpływem ciepła zmieniają formę, przeradzają się w formy organiczne, łączą się ze światem roślin. Każdy fragment prezentowanej rzeźby zbudowany jest ze zużytego plastiku. W instalację wbudowane są kości zwierząt. Praca zmienia swoje oblicze wraz ze zmieniającym się oświetleniem.

„Plastik ulega fotodegradacji i pod wpływem promieni słonecznych rozpada się na drobinki. Proces ten w zależności od warunków zajmuje nawet do czterystu lat […] zmiany można wykryć w tworzących się osadach, a to daje podstawę do uznania granicy nowej epoki geologicznej na połowę XX wieku. Dlatego kiedy archeolodzy, czy paleontolodzy będą w przyszłości badać osady pozostawione przez nas na dnie oceanów i na lądach, to za pomocą warstwy plastiku będą mogli określić początek antropocenu — epoki człowieka”. — prof. Jan Zalasiewicz

KAROLINA WOJNOWSKA-PATEREK jest artystką i architektem. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Obok dokonań malarskich czy rzeźbiarskich, w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni. Niedługo po studiach artystka otrzymała propozycję wyjazdu i pracy w Singapurze, który stał się jej domem na ponad 11 lat. Podróżując po Azji, miała okazję zetknąć się ze sztuką i jej twórcami z Indii, Malezji, Singapuru, Indonezji oraz Chin. Podróże te wpłynęły na dorobek twórczy artystki i dały początek serii prac malarskich „Imperfect Beauty of Asian Cities”, które można było zobaczyć w Pałacu Sztuki w Krakowie, „Light Travel” oraz „New Planet”.

Ostatnia praca, którą można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki razem z Nową Planetą to projekt z zakresu art & science inspirowany fizyką kwantową„The Wonders of Light”. Jest to rzeźba nawiązująca do jednej z głównych zasad fizyki kwantowej mówiącej o tym, że obiekt może przebywać w wielu miejscach naraz. Praca jest fundowana przez Foundational Questions Institute (FQXi) w USA.

(w sierpniu galeria będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, od września również w soboty od 10:00 do 16:00)

Zobacz też

Galeria Miejska bwa | Grzegorz Kozera
Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą, autorem wystawy Modus Pasamondi,...

Galeria Miejska bwa | Design Danii i Finlandii
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład dr Anny Wiśnickiej z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki....

KPCK | Awangarda artystyczna
Wstęp wolny

Zapraszamy na wykład „ Awangarda artystyczna drugiej połowy XIX wieku” dra...

Komentarze