Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, Bydgoszcz
01 Luty 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | Nie powinnam poruszać tego tematu. Edyta Bystroń

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Nie powinnam poruszać tego tematu Edyty Bystroń,

„Nie powinnam poruszać tego tematu” to wystawa o rodzinie, w której relacje przedstawione są jako forma gry. Obowiązują w niej niewypowiedziane zasady, a dynamika zmieniających się ról wymaga zachowania nieustannej czujności.

Prace, które zobaczymy na wystawie, na pierwszy rzut oka wydają się niepozorne. Niewielkie formaty zarysowanych ołówkiem kartek, wśród nich odręczne, jakby spisane przez pilną uczennicę, staranne notatki. Na jednym z rysunków – drzwi. Zwyczajne drzwi do mieszkania w bloku na typowym osiedlu w dużym polskim mieście. Zamontowany w nich wizjer umożliwia dyskretne spojrzenie na zewnątrz. Co dzieje się w środku, wiedzą tylko ci, którzy przynależą do mieszkającej tam wspólnoty.

Edyta Bystroń przełamuje tabu tajemnicy rodzinnego gniazda. Oprowadza nas po świecie, w którym dorastała. To opowieść subiektywna, snuta przy pełnym emocji zanurzeniu się w odtwarzane z pamięci zdarzenia. Nie ma znaczenia, jak prawdziwe są narysowane przez nią sceny. Jej opowieść będzie prawdziwa, jeśli Ty odnajdziesz w niej siebie.
– Elwira Sztetner

„Staję przed drzwiami i stwierdzam, że mój oddech przyspieszył, a serce bije szybciej. Nie powinno tak być, bo mam dobrą kondycję, a poza tym nie spieszyłam się wchodząc po schodach. Nieświadomie zacisnęłam dłonie. Teraz je prostuję. Biorę głęboki wdech i wydech, rozluźniam twarz. Kąciki ust do góry. Pukam do drzwi. Słyszę szczęk zamka, drzwi się otwierają i wchodzę”.
– początek opowiadania Edyty Bystroń towarzyszącego wystawie

EDYTA BYSTROŃ (1986), ilustratorka, graficzka, autorka komiksów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt. Publikowała m.in. w magazynie „Pismo”, „Zeszytach Komiksowych”, Ogólnopolskim Piśmie Anarchistycznym „A-tak”. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka komiksów „Zebranie obowiązkowe”, „Na koniec wszystko spłonie”. W 2021 roku ukazał się album „Konflikt”, będący zbiorem krótkich form i ilustracji (wydawnictwo Granda).

wydarzenie towarzyszące: XII Poruszenia. Spotkania sztuki i psychoanalizy, 2 marca, godz. 14.00

Zobacz też

Ethniesy. Bezkresny krajobraz
Wstęp wolny
29 Luty

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, na której zaprezentujemy zdjęcia, które wygrały...

Landschaft: Wystawa zdjęć Jarosława Majewskiego
Wstęp wolny
24 Luty

Landschaft, 24 lutego, zaprasza na wystawę zdjęć Jarosława Majewskiego. Wystawę uświetni...

Galeria Miejska bwa | Małgorzata Budzich
od 250 zł
21 Luty

W ramach Bydgoskiej Akademii Sztuki zapraszamy na płatne warsztaty Małgorzaty Budzich...