Informacje:

Wstęp wolny
Bydgoskie Centrum Sztuki, Jagiellońska 47, Bydgoszcz
30 Stycznia 2024 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoskie Centrum Sztuki | Bydgoszcz i jej neony

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc Od egipskich ciemności po spektakl świateł – Bydgoszcz i jej neony

Neony stanowiły ważny element estetyki rozwijającej się Bydgoszczy. Choć instalacje świetlne kojarzą się głównie z okresem PRL-u, to reklama tego typu pojawiła się na bydgoskich ulicach w międzywojniu. Neony pełniły nie tylko komercyjną i dekoracyjną funkcję. Kolorowe napisy i szyldy miały nadać przestrzeni miejskiej „światowego” charakteru, symbolizując nowoczesność i postęp kraju. Często tworzone przez znakomitych plastyków przyciągały wzrok dekoracyjnością, liternictwem, kształtem, sekwencją świecenia.

Schyłek techniki neonowej nastąpił wraz z kryzysem gospodarczym lat 80. XX wieku. Postępująca dewastacja techniczna i częstokroć absurdalne, fikcyjne treści mające sugerować nieistniejącą rzeczywistość rynkową sprawiały, że neony zaczęły być traktowane jako metafora upadku socjalistycznego państwa. Większość bydgoskich neonów uległa zdemontowaniu w okresie transformacji ustrojowej, kiedy na fali rozwijającego się konsumpcjonizmu pojawiły się inne formy reklamy zewnętrznej. Czas pokazał jednak, że wiele z tych nowości okazało się tandetą, a na jej tle neonowe realizacje z okresu „komuny” zaczęły odzyskiwać dawny blask i zwolenników.

Zapraszamy na spacer szlakiem światła poprzez dawne ulice miasta. Przekonajmy się, czy faktycznie – jak twierdził jeden z dziennikarzy lokalnej gazety – w międzywojennej Bydgoszczy panowały „egipskie ciemności”. Sprawdźmy, gdzie i kiedy pojawiły się w Bydgoszczy pierwsze reklamy świetlne; które realizacje wyróżniały się pod względem artystycznym i kto je wykonywał. Spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się „ciemnej stronie” neonów, nierzadko krytykowanych na łamach prasy za zły stan techniczny.

EMILIA ZIÓŁKOWSKA-GANC – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza XIX wieku z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie cyklistka uzależniona od kawy, górskich szlaków i przesiadywania w archiwach.

kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz

Zobacz też

Młyny Rothera | Uniesienie
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Młyny Rothera zapraszają wszystkich na otwarcie wystawy rzeźb balansujących Jerzego Kędziory...

Bydgoskie Centrum Sztuki | XIII Poruszenia – spotkania sztuki i psychoanalizy
Wstęp wolny
27 Kwietnia

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na XIII Poruszenia, czyli spotkania sztuki i...

Muzeum Fotografii | Dzień Fotografii Otworkowej
od 35 zł
27 Kwietnia

Już niedługo w Muzeum Fotografii będzie obchodzić Dzień Fotografii Otworkowej. Z...