Informacje:

Wstęp wolny
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy / KPCK Plac Kościeleckich 6, Bydgoszcz
16 Czerwiec 2023
19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoski Trójkąt Literacki 2023 | Variete w Bydgoszczy

Zapraszamy na koncert, który odbędzie się w ramach Bydgoskiego Trójkąta Literackiego na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Koncert jest darmowy.

Zespół Variété jest uznawany za prekursora nurtu cold wave w Polsce. Zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku, stając się wkrótce legendą festiwalu.

Liderem grupy jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, wokalista, producent muzyczny, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. Rafał Księżyk, guru polskiego dziennikarstwa muzycznego, nazwał Variété „ulubionym zespołem polskiej inteligencji”. Na przestrzeni lat muzyka grupy poddawała się nieustannej ewolucji, zawsze oddając nastrój czasów, w których powstaje – od „zimnej fali” tworzonej w szarym okresie schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem charakterystycznym dla yassowego boomu lat 90., po dominujące na ostatnich płytach nowe brzmienia, inspiracje trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką.

Do tej pory zespół nagrał dziesięć albumów, a każdy z nich spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i wysokimi ocenami krytyków. Najnowszy – Dziki książę – otrzymał nominację do Fryderyka 2022 w kategorii Piosenka poetycka i literacka; został również wybrany do najlepszej 10 polskich płyt 2021 w rankingach „Newsweeka”, „Gazety Wyborczej”, „Popcentrali”, „Leszka Gnoińśkiego”, „Magazynie Anxious”, „Polskiej Płycie – Polskiej Muzyce”, Radiu UWM FM i wielu innych.

Zobacz też

ZIELONA GRANICA
od 18.90 zł

„Zielona granica”, najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland, to...

NIEZNISZCZALNI 4
od 18.90 zł

Lee Christmas i Barney Ross po raz kolejny zwołują ekipę topowych...

HELIOS | FILMOWE PORANKI: 44 Koty, cz. 1
od 16.90 zł

4 Koty wracają do kina Helios 😻! Już najbliższy weekend Ci...