Informacje:

Wstęp wolny
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Sala Koncertowa Collegium Copernicanum), ul. Karola Szymanowskiego 3, Bydgoszcz
09 Październik 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Bydgoska Scena Barokowa | Projekt: Leonardo

Zapraszamy na wyjątkowy koncert w ramach IV edycji „Bydgoskiej Sceny Barokowej” – „Projekt Leonardo”, czyli muzyczne rebusy Leonardo da Vinci i viola organista!

Leonardo da Vinci był matematykiem, anatomem, filozofem, konstruktorem, astronomem, ale niewielu wie, że był również muzykiem. Leonardo mówił o muzyce, że jest gorszą siostrą malarstwa, bo obraz namalowany pozostaje na wieki, a muzyka znika. Umiera, jak tylko zostaje stworzona.

Artyści z Polski, Argentyny i Włoch zrekonstruowali muzykę stworzoną przez Geniusza z Florencji. Nie było to proste, bo zapisał je w lustrzanym odbiciu, w formie muzycznych zagadek-rebusów. W zapisie nutowym ukryte są też włoskie sentencje.

Młodzi muzycy ponad 500 lat po śmierci Leonarda da Vinci zagrają skomponowane przez niego rebusy muzyczne. Zajmą się także rekonstrukcją zapisu nutowego, który pojawia się na jednym z obrazów włoskiego geniusza, zatytułowanym „Portret Muzyka”.

 To nie wszystko!!! 

Zabrzmi także niesamowity instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci – Viola Organista – którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek Leonarda z lat 1489-1492. Instrument ten nigdy nie został zbudowany przez twórcę. W 2012 roku na podstawie zapisów zrekonstruował go Polak, Sławomir Zubrzycki, wprowadzając go na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie.

Zobacz też

TERESA WERNER I GORAN KARAN
od 120 zł

Wyjątkowy i niepowtarzalny koncert Teresy Werner i Gorana Karana. Piosenki prosto...

Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego | KONCERT PASYJNY
Wstęp wolny

Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na KONCERT PASYJNY 29...

ELJAZZ | Butelki Zwrotne
od 30 zł

1 kwietnia 2023 na scenie Eljazzu wystąpią Butelki Zwrotne. Będzie to...