Informacje:

Wstęp wolny
Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3, 85-074 Bydgoszcz
17 Marzec 2023
17:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka UKW | De facto – jutro będzie lepiej II

Galeria Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zaprasza 17.03.2023 r. na otwarcie wystawy Stanisława Stasiulewicza pt. „De facto – jutro będzie lepiej” II. Wprowadzenie do wystawy – Barbara Chojnacka.

Stanisław Stasiulewicz, ur. 13.12.1955 r. w Oszmianie (Wileńszczyzna).
Studiował na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni prof. Jana Szancenbacha w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1983 r.). Od 1985 r. bierze aktywny udział w życiu artystycznym Bydgoszczy. Współpracował z Galerią Kruchta, Galerią Autorską, z nieistniejącym już klubem „Trytony”, a od 1990 r. związany jest z Galerią Kantorek (dzisiejszą Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy).

W 1990 r. wraz z Krzysztofem Gruse i Zbigniewem Zielińskim założył grupę artystyczną Szkoła Bydgoska. W latach 1993-1999 był prezesem zarządu Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1994 r. został stypendystą Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach w Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Krakowie. Od niemal 30 lat prowadzi zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej “mega-Art” i buduje bydgoską formację Art brut – grupę artystyczną „Refleksjonistów”.

Malarstwo Stanisława Stasiulewicza jest bardzo ekspresyjne, a najważniejszy jest sam akt malowania. Widoczny abstrakcyjny sposób myślenia i próba zatrzymania czasu w barwie i kresce, ale równocześnie czerpanie motywów z najbliższego otoczenia, z prawdziwego życia – to łączy wszystkie jego prace. Artysta wykonuje je w różnych technikach, na małych jak i dużych formatach, wykorzystując każdego rodzaju podobrazia od płótna po karton.

Wystawa w Galerii Biblioteki UKW powstała przy współpracy z Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy i jest kontynuacją prezentacji prac Stanisława Stasiulewicza, zorganizowanej tam z okazji 40-lecia jego twórczości na przełomie 2022/2023 r. Będzie więc okazją do zobaczenia kolejnej odsłony prac z bogatego dorobku artysty.

Kuratorzy wystawy: Barbara Maklakiewicz, Karolina Rybka 

Zobacz też

Barka Lemara | Janusz Michalski
Wstęp wolny

Zapraszamy w samo południe, 26 marca, na wernisaż wystawy fotografii Janusza...

Bydgoskie Centrum Sztuki | Radość życia i dramat człowieka
Wstęp wolny

„Kątem oka” – cykl wykładów o sztuce współczesnej. zapraszamy na wykład...

Galeria Miejska bwa | Kim jest Janina Węgrzynowska
Wstęp wolny

Galeria Miejska bwa zaprasza na wernisaż wystawy „Kim jest Janina Węgrzynowska?”...