Informacje:
Biblioteka Londynek | Pokaz filmu „Smukała 1941-1943” i spotkanie z twórcami
Biblioteka Londynek oraz twórcy produkcji zapraszają na projekcję fabularyzowanego filmu dokumentalnego zatytułowanego „Smukała 1941-1943”. Obraz, w którym wystąpili mieszkańcy Bydgoszczy, przybliża bolesne i często zapomniane losy Polaków z czasów II wojny światowej.
Dzieło powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Waleczne Serca, które odpowiada również za jego produkcję. Film dokumentuje tragedię 4 tysięcy osób z terenów Pomorza, wypędzonych przez niemieckiego okupanta z własnych domów. Trafili oni do obozu w Smukale, gdzie musieli egzystować w skrajnie trudnych warunkach. Więźniowie, z których ponad połowę stanowiły dzieci, cierpieli z powodu głodu, przenikliwego zimna oraz pracy ponad siły, co dla wielu skończyło się śmiercią.
Realizacja tego projektu to efekt współpracy wielu środowisk. W rolę aktorów wcielili się zwykli obywatele, a przedsięwzięcie zyskało wsparcie finansowe Miasta Bydgoszczy. Zdjęcia rozpoczęto w sierpniu 2024 roku, a oficjalna premiera miała miejsce 12 listopada 2025 roku.
Po seansie odbędzie się rozmowa o kulisach powstania filmu, dająca okazję do spotkania z autorami tej poruszającej historii.
Szczegóły wydarzenia:
- Data: 19 stycznia (poniedziałek)
- Godzina: 17:00
- Miejsce: Biblioteka Londynek, ul. Pomorska 80-86, Bydgoszcz
- Wstęp wolny
