Informacje:

Wstęp wolny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy, Stary Rynek 24, Bydgoszcz
12 Grudnia 2023 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka Główna WiMBP | Zimowe kroniki Siuksów

Zapraszamy serdecznie na trzynaste spotkanie z Indiańskimi kulturami, które odbędzie się w ramach cyklu America@Your Library® oraz seminarium Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego PAES/PATE.

Spotkanie poprowadzą dr Adam Piekarski oraz Marek Maciołek, tłumacz literatury indiańskiej i współzałożyciel pisma „Tawacin”. Będzie także okazja do rozmowy z Markiem Maciołkiem, który tłumaczył “Zimowe kroniki”, będące rodzajem kryminalnego thrillera, a jednocześnie autentycznym obrazem świata Indian oraz właściciela Wydawnictwa Tipi, w którym powieść się ukazała.

Na tym wyjątkowym spotkaniu poznamy fascynującą historię Siuksów, jednego z największych i najsilniejszych plemion Wielkich Równin. Pochodząc z Minnesoty, Siuksowie dzielili się historycznie na trzy grupy: Santee na wschodzie, Yankton w środku, oraz Teton na zachodzie, obecnie znani jako Lakoci. Lakoci, złożeni z siedmiu grup, tworzący jeden związek, zaliczają do swojego narodu Sicangu (Brulé), do którego należy także pisarz David Heska Wanbli Weiden, autor „Zimowych kronik”.

W połowie XVIII wieku populacja Lakotów wynosiła 20 tysięcy, obecnie zaś przekracza 70 tysięcy, z ponad 20 tysiącami posługujących się językiem przodków. Lakoci wierzyli w siłę Stwórcy, „Wakan Tanka”, który ofiarował ludziom świętą fajkę do palenia, aby wyrazić szacunek i uspokoić duszę. Przekazywanie wiedzy o wierzeniach i historii odbywało się tradycyjnie poprzez opowiadania snute po zapadnięciu zmroku. Jednak, aby utrzymać ciągłość wiedzy, zaczęto zapisywać ją również w tzw. zimowych kronikach, symbolicznych rysunkach na skórze, ukazujących nadzwyczajne wydarzenia.

Akcja „Zimowych kronik” skupia się głównie w rezerwacie Rosebud (Dakota Południowa), gdzie mieszka większość Sicangu. Książka nawiązuje także do innych miejsc, takich jak Pine Ridge. Dr Adam Piekarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian oraz członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnologicznego, podkreśla, że oba rezerwaty borykają się z problemami związanymi z alkoholem, narkotykami i gangami walczącymi o dusze młodych Indian.

Na spotkaniu będzie okazja porozmawiać o tym, jak Siuksowie sami patrzą dzisiaj na siebie, nie uciekając od problemów współczesnych Indian – zaprasza Adam Piekarski.

Wydarzenie zaplanowano na 12 grudnia (wtorek) o godzinie 18.00.

Zobacz też

Muzeum Okręgowe | Wakacje w muzeum
od 15 zł
27 Czerwca

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza małych i dużych na ostatnie zajęcia...

Letnie Koncerty na Rynku w Starym Fordonie
Wstęp wolny
28 Czerwca

Zapraszamy na niezapomniane letnie koncerty na rynku w Fordonie! Od czerwca...

Koncert Letni Bydgoskiego Instytutu Głosu
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert charytatywny – pełen emocji i muzycznej...