Informacje:

Wstęp wolny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy, Stary Rynek 24, 85-034 Bydgoszcz
12 Październik 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka Główna WiMBP | Spotkanie z indiańskimi kulturami

Na spotkaniu Adam Piekarski przybliży świat wszystkich Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej, ukazując wielkie bogactwo tubylczych kultur, różnice i cechy wspólne,

Tematyka indiańska interesuje wielu z nas. Często szukamy literatury w tym zakresie, informacji o indiańskiej historii i współczesności. Obecnie do tubylczego pochodzenia przyznaje się 9,7 milionów osób. Przyrost jest olbrzymi, bowiem statystyki z 2010 r. mówiły o populacji 5,2 milionów. Występują więc wątpliwości, czy dane te nie są zawyżone, chociaż powody tego mogą być różne.

Latem 2022 roku Adam Piekarski odbył podróż po USA. Tym razem, z uwagi na nową książkę, zanurzył się w świat tubylczych Amerykanów zamieszkujących Południowy Wschód oraz Południe Stanów Zjednoczonych. Fascynująca, dwumiesięczna podróż wiodła przez Wirginię, obie Karoliny i Georgię do Florydy, a potem do Alabamy, Missisipi, Luizjany i w końcu do Teksasu.

Obecnie prawdziwym domem amerykańskich Indian są rezerwaty. Znajdujemy je również na południu USA, chociaż nazwy zamieszkujących je plemion jak Czirokezi, Czoktawowie, Czikasawowie, Naczezi, Coushatta, Alabama, Biloxi, czy Tunica, dla niektórych nie brzmią tak wdzięcznie, jak Siuksowie, Apacze, lub Komancze.

Na spotkaniu autor przybliży świat wszystkich Indian zamieszkujących kontynent Ameryki Północnej, ukazując wielkie bogactwo tubylczych kultur, różnice i cechy wspólne, ich dorobek materialny, świat duchowy, czasami tragiczną historię oraz dzień współczesny, bowiem wciąż żywe są urazy z historii i podziały w indiańskich społecznościach stanowiące przyczynę wielu konfliktów.

Zapraszamy na spotkanie licząc, że uczestnicy aktywnie włączą się do rozmowy stając się jego współkreatorami – 𝐳𝐚𝐜𝐡𝐞̨𝐜𝐚 𝐝𝐫 𝐀𝐝𝐚𝐦 𝐏𝐢𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢.

Zobacz też

TERESA WERNER I GORAN KARAN
od 120 zł

Wyjątkowy i niepowtarzalny koncert Teresy Werner i Gorana Karana. Piosenki prosto...

Muzeum Fotografii | Szukając światła Gwiazd
Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Astrofotografią prowadzone przez pasjonata fotografii i wykładowcę...

Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego | KONCERT PASYJNY
Wstęp wolny

Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na KONCERT PASYJNY 29...