Informacje:

Wstęp wolny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy, Stary Rynek 24, Bydgoszcz
29 Listopada 2023 18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka Główna WiMBP | Spotkanie autorskie z Andrzejem Dyszakiem

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie. Przeniesiemy się w świat gwarowej magii Bydgoszczy Andrzeja Dyszaka.

Andrzej Dyszak, autor pierwszego (małego) słownika gwary bydgoskiej wydanego w 2008 roku, ponownie zaskakuje nas nową, rozbudowaną edycją. Tym razem, słownik ujrzał światło dzienne w 2023 roku i został wzbogacony o liczne hasła, których nie znaleźć było we wcześniejszych publikacjach. Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan 2023 to prawdziwa skarbnica słów, wyrażeń i zwrotów, których korzenie sięgają trzytomowej powieści “Most Królowej Jadwigi” Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Niezwykłość tego dzieła polega na tym, że słownictwo zostało czerpane nie tylko z dzieł Sulimy-Kamińskiego, ale także z opowiadań i powieści innych bydgoskich autorów, takich jak Tadeusz Nowakowski czy Wiesław Rogowski. Bogactwo gwary bydgoskiej zostało zgromadzone dzięki współpracy z zainteresowanymi nią osobami, włączając w to internautów, którzy przyczynili się do uzupełnienia słownika o unikalne wyrazy i zwroty.

Słownik jest starannie ułożony alfabetycznie, a po nim znajdują się trzy indeksy ułatwiające nawigację: Gwaryzmy bydgoskie w układzie tematycznym, Synonimy w gwarze bydgoskiej i Gniazda słowotwórcze w gwarze bydgoskiej. Druga część książki, zatytułowana “O gwarze bydgoskiej”, oferuje skrótową charakterystykę tej wyjątkowej gwary miejskiej.

Dodatkową atrakcją są ilustracje – fotografie trzech wspaniałych bydgoskich kościołów: Bazyliki, Fary i Klarysek, autorstwa utalentowanego Wiesława Krukowskiego. To niepowtarzalne połączenie słów i obrazów, które przeniesie was do serca kulturalnego dziedzictwa Bydgoszczy.

Dołączcie do naszej podróży przez gwarę bydgoską i odkryjcie fascynujący świat wyrazów, które kształtują lokalną tożsamość miasta. Ta wyjątkowa prezentacja stanie się okazją do zgłębienia tajemnic gwarowej mowy Bydgoszczy i wspólnego odkrywania bogactwa językowego, które tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Zapraszamy wszystkich miłośników języka, kultury i historii na niezapomnianą podróż po słownictwie bydgoskiej gwary!

Zobacz też

Filharmonia Pomorska | Kameralnie
od 25 zł
24 Kwietnia

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncert pt. Kameralnie… Koncertem zadyryguje...

PAWBEATS DZIENNA NOCNA ORCHESTRA
od 207 zł
26 Kwietnia

Zapraszamy na koncert premierowy albumu Pawbeats – DZIENNA Pawbeats Orchestra wraz...

Restauracja Zatoka | Michał Łangowski
od 50 zł
24 Kwietnia

Zapraszamy na koncert Michała Łangowskiego, z towarzyszeniem Agaty Gasińskiej (skrzypce i...