Informacje:
Biblioteka Główna WiMBP | Pod prąd. Indianie pomiędzy dwoma światami
Zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie, które odbędzie się w ramach programu ameryka@twojejbibliotece. Podczas tego wydarzenia odkryjemy fascynujący świat plemion żyjących w dolinie górnej Missouri jeszcze w XVIII wieku.
Mandanowie, Hidatsowie, Arikarowie, część Szejenów, Ponkowie oraz Omahowie ze wschodniej Nebraski stanowili mieszkańców tego rozległego, pokrytego lasami obszaru. Dowiemy się, że ich szlak migracyjny prowadził przez wiele lat na Wielkie Równiny i że towarzyszyli im inni plemienni towarzysze, jak Quapaw, Kansa, Osedżowie i Ponkowie.
Wzruszające plemienne opowieści opowiadają o ich podróży, podczas której wszyscy razem płynęli nurtem rzeki Ohio aż do Missisipi. Tam mieli przeprawić się na drugi brzeg, ale burza uniemożliwiła niektórym pokonanie wzburzonego nurtu. Część zdołała dopłynąć na drugą stronę i kontynuować podróż wzdłuż Missisipi na północ. Wśród nich byli Umąha (Omaha), a ich nazwa wywodzi się od słowa ʞimanhan, co oznacza “Ludzie płynący pod prąd”.
W ramach wydarzenia, przybliżymy Wam fascynującą wystawę “Pod prąd. Omaha, Francis La Flesche i jego kolekcja” w Forum Humboldta w Berlinie. Francis La Flesche, pochodzący z plemienia Omaha, jest uważany za pierwszego rdzennego etnologa w Ameryce Północnej. Jego kolekcja obiektów zebranych pod koniec XIX wieku ukazuje bogactwo kultury Omahów oraz ich punkt widzenia na historię i dziedzictwo.
Nasz wyjątkowy gość, dr. Adam Piekarski, podzieli się z nami swoimi osobistymi refleksjami dotyczącymi nie tylko historii Omahów i samej wystawy. Spotkanie będzie okazją do rozmów na temat aktualnych problemów politycznych i społecznych rdzennej ludności Indian w Ameryce. To tematy, o których warto mówić, aby lepiej zrozumieć ich współczesne wyzwania.
Dr Adam Piekarski, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, to osoba, która od lat angażuje się w promocję kultury tubylczych ludów Ameryki Północnej w Polsce. Jego praca ma ogromne znaczenie, dlatego zachęcamy Was do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu.