Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek 24, Bydgoszcz
06 Sierpień 2022
10:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka Główna WiMBP | Gadki szmatki – Kuchenne makatki

Gadki szmatki – Kuchenne Makatki to projekt nawiązujący do tradycji wyszywania i prezentowania w domach kuchennych makatek, które zwykle zawierały pozytywne hasła i tworzyły element codziennego wystroju wnętrza.

Projekt zakłada powrót do tej tradycji poprzez wykorzystanie formy tkaniny artystycznej do zaprezentowania aktualnych treści, słów, haseł.

Dzięki wykorzystaniu prostych ściegów hafciarskich wspólnie stworzymy prace, które staną się pretekstem do rozmowy. Nasze “gadanie” rozpoczniemy od projektowania wzorów, które będziemy wyszywać na kuchennych tekstyliach. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli wyhaftować słowa, hasła, cytaty zaprezentowane podczas warsztatów lub słowa, hasła, cytaty, które są dla nich ważne, które sami przygotują i którymi podzielą się w projekcie.

Warsztaty haftu zakończą się wspólną wystawą prac, która odbędzie się pod koniec sierpnia.

Udział w warsztatach haftu jest bezpłatny!

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU MIASTA BYDGOSZCZ

Zapraszamy na warsztaty :

6 i 7 sierpień:
6 sierpień 10.00 – 13.00 – spotkanie z cytatami
7 sierpień 10.00 – 13.00 – warsztaty haftu

Obowiązują zapisy
Zainteresowane osoby prosimy o wiadomość – kontakt@nitkomaniacy.pl
Ilość miejsc ograniczona.

Fundacja Nitkomaniacy zapewnia uczestnikom niezbędne materiały do realizacji projektu. Jeśli jednak chcesz zrealizować projekt na własnej ściereczce, fartuszku, serwetce bądź jakiejkolwiek innej tkaninie – przynieś ją ze sobą.
Biorąc udział w projekcie zgadzasz się na:

  • udział w dwudniowych warsztatach [ warsztat projektowania wzoru, warsztat haftu ]
  • prezentację swojej pracy na wystawie kończącej projekt “Gadki szmatki – Kuchenne makatki”
  • wyrażasz zgodę na publikację swojego wizerunku na zdjęciach promujących projekt

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest zespół Fundacji Nitkomaniacy. Fundacja Nitkomaniacy promuje szycie ręczne. Dla nas igła i nitka to narzędzia, które nie tylko znajdują swoje zastosowanie w życiu codziennym, ale przede wszystkim są pretekstem do realizacji wielu ciekawych projektów, praktycznych i artystycznych, wykorzystujących nowe formy i materiały, techniki tradycyjne, czy rzemieślnicze. Szyjemy, haftujemy, cerujemy, przerabiamy…. ale też uczymy, inspirujemy i integrujemy pasjonatów szycia w różnym wieku.

Warsztaty haftu prowadzi Joanna Michalska, z wykształcenia plastyk – projektant mody. Aktywna animatorka kultury, od wielu lat organizująca warsztaty oparte na zróżnicowanych technikach z wykorzystaniem szycia ręcznego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotna stypendystka miasta Bydgoszczy – realizująca projekt “Wyszywana Mapa Kanału Bydgoskiego”.

Warsztaty projektowania napisów prowadzi – Aleksandra Ćwikowska, założycielka Nice Letter Studio w Warszawie, absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, stypendystka, a następnie członkini, Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, członkini Chicago Calligraphy Collective.

Spotkanie z cytatami prowadzi Dominika Strehlke z Fundacji Tu Kultura. Fundacja Tu Kultura promuje i wspiera różne działania kulturalne, literackie, artystyczne… A przede wszystkim promuje czytelnictwo.

O cudowną atmosferę naszych spotkań zadba Zespół – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy

Zobacz też

Opowieść Wigilijna teatr
od 39 zł

Teatr Pana O. przedstawia słynną Dickensowską opowieść o upartym skąpcu, którego...

Teatr Kameralny | Opowieści z Narnii
od 45 zł

Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprasza na spektakl „Opowieści z Narnii” według...

HELIOS | MIKOŁAJKOWY MARATON HORRORÓW
od 30.90 zł

Dla wszystkich którzy ciągle w niego wierzą, Mikołaj przygotował na 9...