Informacje:
Biblioteka Główna WiMBP | Co ukrywają dawne księgi?
WiMBP w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na warsztaty poświęcone tematyce makulatury rękopiśmiennej w oprawach starych druków oraz najnowszym odkryciom w księgozbiorze pobernardyńskim.
Pergamin i papier od wieków stanowiły cenny materiał, dlatego niepotrzebne już księgi często wykorzystywano na różne sposoby, co doprowadziło do zachowania wielu cennych źródeł rękopiśmiennych do dzisiejszych czasów.
Bardzo częstą praktyką było wzmacnianie opraw nowooprawianych ksiąg za pomocą kart lub fragmentów kart pochodzących ze starszych kodeksów. W ten sposób introligatorzy bezwiednie zachowali do naszych czasów wiele cennych źródeł rękopiśmiennych. W ostatnich latach zauważyć można szczególną intensyfikację badań nad fragmentami, a kolejne zabytki odkrywane są w nieoczywistych miejscach.
Podczas warsztatów profesor Mikhail Khorkov i doktor Paulina Pludra-Żuk z Instytutu Historii Nauki PAN opowiedzą o korzyściach płynących z badań fragmentologicznych, technikach konstruowania kodeksów oraz sposobach wykorzystania makulatury. Ponadto, po raz pierwszy zostanie zaprezentowany bardzo cenny zabytek, odkryty niedawno w oprawach druków kolekcji pobernardyńskiej.
Zapisy będą przyjmowane w dniach 25 marca – 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 8:00-15:30 pod numerami telefonów:
52 33 99 202 oraz 52 33 99 212, lub drogą mailową na adresy:
joanna.krolicka@wimbp.bydgoszcz.pl oraz czytelnia.zs@wimbp.bydgoszcz.pl.
Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych.
Data: 5 kwietnia 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Stary Rynek 24 / Sala Wykładowa
Warsztaty są częścią projektu „Manuscripta.pl”.