Informacje:

Wstęp wolny
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy, Stary Rynek 24, Bydgoszcz
01 Marzec 2023
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biblioteka Główna WiMBP | Bydgoska Środa Literacka – marzec 2023 r.

Na kolejną odsłonę Bydgoskiej Środy Literackiej zapraszamy 1 marca. Tym razem będziemy gościć Mirosława Woźniaka, Grażynę Rochna-Woźniak oraz Zoję Rochna-Woźniak.

Mirosław Woźniak – pochodzi z Rożniat pod Kruszwicą. Do Solca przeprowadził się w 2007 r. Wiersze pisze od 1981 roku. Wieloletni uczestnik Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki oraz  Inowrocławskich Spotkań Artystycznych. Swoje wiersze publikował w almanachach, w czasopiśmie „Własnym Głosem” oraz Gazecie Pomorskiej. Laureat nagród podczas OLSP.Prywatnie jest mężem soleckiej poetki Grażyny Rochny-Woźniak, wspólnie wychowują dwoje dzieci i w czasie wolnym podejmują wiele działań na polu kultury ale również harcerstwa.

Obecnie pan Mirosław pełni funkcję zastępcy komendanta Hufca ZHP Solec Kujawski.Poezja tego kujawskiego poety niesie silny związek z naturą, ale również fascynację historią oraz genealogią rodziny pochodzącej z Kresów. Również praca zawodowa na stanowisku dyżurnego ruchu ma bardzo znaczący wpływ na wiersze, w których życie –  jak piękna podróż, biegnie  z bagażem doświadczeń, które autor przyjmuje z ogromną pokorą i wiarą.

Grażyna Rochna-Woźniak – rodowita solecczanka, przez 16 lat pracowała jako redaktor techniczny w bydgoskich wydawnictwach, obecnie jako  nauczyciel bibliotekarz. Od prawie 30 lat animator i uczestnik wielu działań kulturalnych na terenie Solca, Bydgoszczy, Kruszwicy. Od 2009 r. członek Związku Literatów Polskich – oddział w Warszawie oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy.

Autorka pięciu tomików poetyckich. Debiut książkowy to rok 1994. Wcześniej jej wiersze ukazały się w czasopismach dla dzieci i młodzieży („Świerszczyk”). Jest laureatką przeszło 20. konkursów o zasięgu ogólnopolskim, w tym Konkursu na wiersz o miłości czasopisma „Twój Styl” oraz Konkursu „Szuflada” dla nauczycieli bibliotekarzy.Publikowała w wielu czasopismach, m.in. „Akant”, „Metafora”, „Express bydgoski”, almanachach, brała udział w audycjach radiowych, prowadziła warsztaty poetyckie z dziećmi, podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Zasiadała w jury konkursów poetyckich oraz recytatorskich.

Jest pasjonatką recytacji i swoją pasję przenosi na uczniów, którzy zdobywają główne nagrody w konkursach również na szczeblu wojewódzkim.

W 2018 roku otrzymała Medal im. Jakuba Wojciechowskiego za krzewienie kultury robotniczej oraz w grudniu 2022 r.  honorową odznakę Ministra Kultury i Sztuki „Za zasługi dla kultury polskiej”.

Zoja Rochna-Woźniak – ta młoda osoba o niebieskich włosach w dzieciństwie zafascynowała się rysunkiem. Podczas nauki w szkole podstawowej w Solcu Kujawskim – uczestniczyła na zajęcia plastyczne w Soleckim Centrum Kultury, gdzie pod okiem pana Henryka Kłosińskiego szlifowała umiejętności plastyczne. W 2019 r. Zoja wystawiała swoje prace podczas XXXI Ogólnopolskich  Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy – Kobylnikach. Jej prace zdobyły szereg nagród w konkursach na szczeblu miejskim, powiatowym a w 2020 zdobyła główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Warszawa -moja stolica”.

W roku 2021 otrzymała Stypendium artystyczne dla szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży Burmistrza Solca Kujawskiego. Obecnie jest uczennicą klasy 1 Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Kocha koty i dobre książki.

Zobacz też

Kamil Bednarek | Ambasadorzy Rozrywki
od 129 zł

Kamil Bednarek z muzycznym projektem #AmbasadorzyRozrywki” odwiedzi największe miasta w Polsce...

ELJAZZ | Sebastian Rejent | Optima Forma
od 45 zł

NOWY MATERIAŁ SEBASTIANA REJENTA – OPTIMA FORMA. Na poprzedni materiał stand-upowy...

Testosteron - 7 na 10 kobiet zdradza
od 130 zł

Kultowa satyra o odwiecznym, damsko-męskim konflikcie, to pełna humoru konfrontacja z...