Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek, Bydgoszcz
26 Sierpień 2022
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biała Masa Krytyczna

26 sierpnia przez Bydgoszcz przejedzie Biała Masa Krytyczna. Wydarzenie to ma upamiętnić współinicjatora naszego ruchu, śp. Adama Sztejkę, a także zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

27 sierpnia 2004 roku odbyła się ósma Bydgoska Masa Krytyczna. Sam przejazd odbył się zgodnie z planem, ale po jego zakończeniu rozegrał się dramat.  Adam nie odzyskał już przytomności i zmarł 9 września w szpitalu.

Każda sierpniowa Bydgoska Masa Krytyczna przypomina nam o tym tragicznym wypadku. W najbliższy piątek, 26 sierpnia spotykamy się na Starym Rynku o godz. 18. Wszyscy przyjeżdżamy w białych koszulkach. Stamtąd wyruszymy na ulice Bydgoszczy, by zamanifestować obecność rowerzystów w ruchu ulicznym. Przejazd zakończy się przy ul. Gdańskiej w Myślęcinku w miejscu, w którym 18 lat temu doszło do tego tragicznego wypadku. Adama upamiętnimy minutą ciszy. Później chętne osoby zapraszamy na spotkanie przy ognisku. Prowiant we własnym zakresie.

Tym przejazdem chcemy też zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na bydgoskich drogach. Adam nie był pierwszym i ostatnim rowerzystą, który pożegnał się przedwcześnie z życiem. W zeszłym roku w naszym mieście doszło do 140 wypadków z udziałem cyklistów. Pod koniec czerwca br. doszło do śmiertelnego w skutkach potrącenia rowerzystki, która przeprowadzała rower przez przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Kamienna-Pułaskiego.

W tych dwóch przypadkach wina leżała po stronie kierowcy, ale nie zawsze tak jest, bo część wypadków zostaje spowodowana przez rowerzystów. Na bezpieczeństwo na pewno też ma wpływ dobra infrastruktura drogowa, która w Bydgoszczy – pod kątem podróży rowerowych – wciąż jest daleka do ideału. Wsiadając na rower lub za kierownicę auta, a nawet spacerując pamiętajmy, że życie mamy jedno, a jednym bezmyślnym ruchem czy gestem może zniszczyć nasze życie lub innych uczestników ruchu drogowego.

Zobacz też

Joga w Młynach Rothera
Wstęp wolny

Stan Harmonii zaprasza na darmowe zajęcia JOGI W MŁYNACH ROTHERA. Jest...

3. Serduszkowy trening z RUN BYDGOSZCZ dla WOŚP
Wstęp wolny

Już po raz trzeci serdecznie zapraszamy Was na wspólny trening biegowy...

Bydgoska Strefa Gier Bez Prądu 15
od 15 zł

Planszówkowicze! W Nowym Roku zobaczymy się już 15 raz na wydarzeniu...