Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek, Bydgoszcz
25 Sierpień 2023
18:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Biała Masa Krytyczna 2023

Bydgoska Masa Krytyczna ku pamięci współinicjatora ruchu, śp. Adama Sztejki

Widzimy się o godzinie 18:00 na Starym Rynku!

Sierpniowy przejazd Bydgoskiej Masy Krytycznej będzie poświęcony śp. Adamowi Sztejce, współinicjatorowi BMK. Naszą uwagę kierujemy też w stronę innych rowerzystów, którzy giną na polskich drogach.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – te słowa Wisławy Szymborskiej są nam wszystkim bliskie, kiedy myślimy o Adamie i o wydarzeniach sprzed 19 lat. To właśnie wtedy, po ósmej Bydgoskiej Masie Krytycznej, grupa Masowiczów wracała z Myślęcinka. Nie było wówczas dróg rowerowych, dlatego rowerzyści jechali jezdnią. Na ulicy Gdańskiej w zamykającego grupę Adama Sztejkę uderzył samochód, prowadzony przez pijanego kierowcę. Współinicjator BMK został ciężko ranny, trafił do szpitala, ale nie odzyskał już przytomności i zmarł 8 września w wieku 25 lat.

Przez kolejnych 19 lat wiele się zmieniło na polskich drogach – mamy lepszą infrastrukturę rowerową, większe kary dla piratów drogowych, ale i bardziej świadomych uczestników ruchu drogowego. Czy to jednak wystarcza? W 2022 roku na drogach zginęło 170 rowerzystów. 170 ludzkich istnień.

Biała Masa Krytyczna ma zachować pamięć o Adamie i zwrócić uwagę na inne śmiertelne wypadki, do których w Polsce dochodzi średnio co 2-3 dni. Prosimy rowerzystów o przyjazd w białych koszulkach.

Przejazd rozpocznie się w piątek, 25 sierpnia o godz. 18:00 na Starym Rynku – ze względu na trwające już tam wydarzenie kulturalne miejsce zbiórki będzie w jednym z narożników Starego Rynku.

Stamtąd przejedziemy bydgoskimi ulicami, aby pokazać, że rowerzyści są w tym mieście i są równouprawnionymi uczestnikami ruchu drogowego. BMK zakończymy minutą ciszy w Myślęcinku przy białym rowerze umiejscowionym w miejscu tragicznego wypadku Adama. Chętne osoby zapraszamy później na ognisko – prowiant we własnym zakresie.

Udział w przejazdach BMK jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczony przez Policję. Przypominamy o obowiązkowym oświetleniu rowerzystów. Do zobaczenia!

Zobacz też

Game Show 2023
Wstęp wolny

Zapraszamy na największą konwencję gamingową północnej Polski Blu Game Show 2023....

Cyrk Korona - Sensacyjny Nowy Program 2023
od 70 zł

🎪Sensacyjny nowy program 2023 dla całej rodziny🤡 Najnowsze widowisko Cyrku Korona...

Piknik strzelecki BTS Kaliber
od 2 zł

BTS Kaliber zaprasza na piknik strzelecki, który odbędzie się 24 września...