Informacje:

Wstęp wolny
Sala Koncertowa im. prof. R. Sucheckiego, ul. Staszica 3, Bydgoszcz
14 Listopada 2023
19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

AKADEMIA MUZYCZNA | Christopher Simpson – The Seasons

Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Wtorek z Muzyką Dawną. Koncert Christopher Simpson – The Seasons odbędzie się 14 listopada 2023 r.

Wykonawcy:

  • Daniel Deuter skrzypce barokowe
  • Christian Zincke, Matthias Bergmann viola da gamba
  • Dorota Zimna klawesyn, pozytyw
  • Maria Wilgos teorba, gitara barokowa

Program:
Christopher Simpson (ok. 1605-1669) – The Seasons / Pory Roku
• Spring / Wiosna� Fancy, Ayre, Galliard�
• Summer / Lato� Fancy, Ayre, Galliard�
• Autumne / Jesień� Fancy, Ayre, Galliard

• Winter / Zima� Fancy, Ayre, Galliard

O programie:
W XVII-wiecznej Anglii viola da gamba uchodziła za najszlachetniejszy z instrumentów, a niektóre osoby z wyższych sfer opisywały grę na violi jako niezwykłą rozrywkę i przyjemność. Szczególnie popularną w bogatych domach tamtych czasów była muzyka i gra consortowa, czyli na zespół viol.

Christopher Simpson (~1600/1606-1669): bardzo ceniony wirtuoz violi, pedagog i kompozytor; jest autorem traktatów o tym, jak grać na violi („The Division viol”) i ogólnie o muzyce („A compendium of pracktical music“), które odniosły ogromny sukces. Oba zostały przedrukowywane kilkakrotnie aż do XVIII wieku. Jego kompozycje na consort viol („The Monthes” i „The Seasons”) nie były wydrukowane za jego życia i przetrwały jedynie w formie rękopisów. Pory roku to raczej utwór późny, napisany na jeden instrument wiolinowy (skrzypce lub viola sopranowa) i dwie viole basowe oraz basso continuo. Każda „pora roku” składa się z 3 części (Fancy, Ayre i Galliard).

Muzyka ta jest czasami jak pejzaż, z bogatymi harmoniami, pięknymi liniami melodycznymi, czasem o ciepłym i bogatym brzmieniu, czasem krystalicznie czystym i w zimnych barwach. Momentami brzmi jak rozmowa między instrumentami, z pasażami i zabawnymi, wirtuozowskimi diminucjami lub radosnymi rytmami o charakterze tanecznym. Oczywiście „Pory roku” są również alegorią przemijania życia człowieka, stąd też ich odbiór staje się bardzo osobistym doświadczeniem. To muzyka wyrafinowana i intelektualna, a jednocześnie niezwykle zmysłowa i emocjonalna – głęboka muzyczna rozrywka dla świadomego słuchacza.

 wstęp wolny/liczba miejsc ograniczona 

Zobacz też

Progressive Evening 2023
od 199 zł

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają...

ELJAZZ | BIBOBIT
od 64 zł

Klub Eljazz zaprasza 1 grudnia na koncert zespołu BIBOBIT. Bibobit wraca...

Muzyka zespołu METALLICA symfonicznie
od 160 zł

W roku 2023 na kolejne koncerty powróci do Polski wyjątkowy projekt...