Informacje:

Wstęp wolny
różne lokalizacje, Bydgoszcz
od 15 Września do 29 Września
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

9. Vintage Photo Festival

Zapraszamy miłośników fotografii analogowej na 9. Vintage Photo Festival – Obserwatorium

Pod hasłem „Obserwatorium” odbędzie się 9. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. W tym roku będzie można zobaczyć m.in fotografie Edwarda Hartwiga, Andrew Rovenko, Marii Chrząszczowej, astrofotografie Jasona De Frietas, wyjątkowy projekt ukazujący życie Simony Kossak i Lecha Wilczka, a także pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller.

Idea Vintage Photo Festival oparta została na bogatych tradycjach fotograficznych miasta Bydgoszcz, gdzie przez dziesięciolecia działała słynna fabryka Foton. To jeden z największych festiwali fotografii analogowej na świecie, który dużą wagę przywiązuje do archiwów fotograficznych. Podczas dotychczasowych edycji można było zobaczyć, nigdy wcześniej nie prezentowane, czarno-białe odbitki vintage Małgorzaty Potockiej, kolorowe slajdy z Himalajów Wandy Rutkiewicz, archiwa Natalii LL, Teresy Gierzyńskiej, Ewy Rubinstein, Chrisa Niedenthala, Bogdana Konopki, czy Tadeusza Rolke.

W tym roku na dziewiątej edycji Vintage Photo Festival hasłem przewodnim będzie „Obserwatorium” nawiązujące do obchodów roku Mikołaja Kopernika. Prezentowane wystawy ukażą spektrum doświadczeń: od osobistych historii przez obserwację zjawisk społecznych, badających związek człowieka z naturą czy astrofizycznych, uzupełnią je znakomite pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller, Margaret Bourke-White i Marthy Gellhorn.

Na początek historia “The Rocketgirl Chronicles”.  W marcu 2019 roku, gdy świat został zamknięty, pochodzący z Odessy i mieszkający w Australii fotograf Andrew Rovenko i jego córka Mia wyruszyli na jedyną w swoim rodzaju przygodę. Razem odkrywali ciche ulice miast i puste parki, jeździli pustymi autobusami i odnajdywali magię w prozaicznym otoczeniu. The Rocketgirl Chronicles to zbiór wspomnień z odkrywanych światów i historii małej astronautki. Projekt który narodził się podczas szóstego lockdownu w  Melbourne, spotkał się z uznaniem krytyków i uznaniem na całym świecie, publikowany m.in w Vogue i Rolling Stone, a autor został uznany za Australijskiego Fotografa Roku 2021 przez magazyn Australian Photography.

Pierwsza taka wystawa w Polsce. Wystawa poświęcona legendarnej Simonie Kossak. Niezależnej, nietuzinkowej naukowczyni, ekolożce, autorce filmów i słuchowisk radiowych, aktywnie działającej na rzecz Puszczy Białowieskiej.  Miłośniczki przyrody, która uważała, że wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Życie Simony Kossak w Białowieży z dala od zgiełku cywilizacji przez lata dokumentował jej partner, przyrodnik i fotograf, Lech Wilczek. Rzadko na zdjęciach byli razem. Podczas festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia tej pary, autorstwa Macieja Musiała, ale nie tylko. I także samego Lecha Wilczka. Połączenie fotografii obu autorów z Simoną Kossak w roli głównej to pierwsza taka wystawa w Polsce.    

Wystawa Edwarda Hartwiga jednego z najsłynniejszych polskich fotografów, twórcy autorskiej koncepcji fotografiki. Fotografował niemal przez całe życie, był laureatem wielu prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki będzie okazją do zobaczenia prac artysty z lat 20. do lat 90. XX w. 

Jason De Freitas jest inżynierem, odkrywcą, fotografem znanym ze swojego unikalnego podejścia do obrazu, charakteryzującego się płynnym połączeniem analogowych mediów i najnowocześniejszej technologii. Przez ostatnie pięć lat Jason poświęcił się niszowemu gatunkowi astrofotografii, łącząc swoją wiedzę techniczną z zamiłowaniem do tradycyjnych technik fotograficznych. Przekracza ograniczenia analogowych mediów, stosując innowacyjne i oryginalne podejścia, czego rezultatem są ekspresyjne fotografie. Artysta podczas festiwalu zaprojektowane przez siebie drony do fotografii analogowej. Wystawa i spotkanie z artystą odbędą się w podbydgoskim Pałacu Lubostroń.

Pokaz filmu “Reporterki. Trzy kobiety i wojna”. Inspirujący portret Margaret Bourke-White, Marthy Gellhorn i Lee Miller, trzech pionierek dziennikarstwa, które zapisały się w historii jako pierwsze korespondentki relacjonujące II wojnę światową. Ich relacje i wspomnienia wyraźnie ukazują inny punkt widzenia, zmieniający nasze spojrzenie na wojnę. Amerykanie przekonani o sile medialnej ich magazynów, przyznali akredytacje prasowe kobietom. Ich spostrzeżenia, odczucia i zdjęcia mają unikalną specyfikę oraz głębię, które obalają mity wojenne stworzone przez mężczyzn dla mężczyzn. Na festiwalu zagości reżyserka filmu Luzia Schmid.

Reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem za “Citizenfour”) pokazuje życie i twórczość Nan Goldin ze swojej perspektywy. “Całe to piękno i krew” przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów.

Emilia Martin  “The blue of the far distance” Zdobywczyni Grand Press Photo 2023 w kategorii “own vision”. Wystawa “The blue of the far distance” to długoterminowa eksploracja relacji ludzi i gwiezdnego nieba w czasach naznaczonych zanieczyszczeniem światłem. Pracując nad researchem i procesami twórczymi, artystka odwiedziła amatorskie obserwatoria gdzie niebo było zbyt jasne aby zobaczyć cokolwiek, ręcznie zbudowane planetaria ukryte na sufitach prywatnych pokoi, farm, szop. “The blue of the far distance” to bezpieczne miejsce ucieczki, kolaż pełen kosmosów w ludzkiej skali, zderzenie tego co codzienne i wyjątkowe.

Fotografie vintage z kolekcji Élise Pic  i Jacques Barbier (Atelier Kloug). Na festiwalu zaprezentujemy wystawę kuratorską pochodzącą z archiwum Elise Pic i Jacques Barbier, którzy od ponad 10 lat zajmują się archiwizacją i zbieraniem starych analogowych fotografii. Wspólnie prowadzą galerie Kloug w Tuluzie, Francji.  W ich kolekcji znajduje się ponad 3 miliony  zdjęć zakupionych głównie na pchlich targach.

Glorioza. Fotografie Marii Chrząszczowej. Fotografka znana była przede wszystkim z fotografii architektury, w tym wykonanej w 1945 roku dokumentacji zburzonej Warszawy. Twórczość artystki okazuje się jednak bardziej różnorodna: Chrząszczowa fotografowała też kwiaty i krajobrazy czy wreszcie tworzyła nieliczne, ale interesujące prace eksperymentalne z obszaru fotografii abstrakcyjnej. Prawdopodobnie większość fotografii kwiatów Chrząszczowej (poza tymi wykonanymi w plenerze) powstawało w domowych warunkach, w niewielkim studiu. Obok tych zdjęć pojawiają się również rysunki Chrząszczowej – roślinne motywy dekoracyjne czy fragmenty ilustracji.

W bydgoskim Muzeum Fotografii zaprezentowana wystawa Jerzego Wardaka, zmarły w 2022 roku artysta, to jeden z ostatnich członków legendarnej grupy „ZERO-061”, która wywarła olbrzymi wpływ na strategie fotografii w drugiej połowie XX wieku.  Wystawa „Alchemia i nożyczki” to podróż w czasie, do tego co może i powinno stać się źródłem refleksji nad naszą kondycją, ale też źródłem inspiracji dla tych którzy poruszają się w świecie fotografii. Jerzy Wardak, którego twórczość i warsztat przywołamy w czasie wystawy, był mistrzem klasycznego fotomontażu.  

Wystawa finalistów Vintage Grand Prix 2023. W tym roku jury przyznało 3 nagrody główne oraz 4 wyróżnienia honorowe, wśród nich wyjątkowy duet fotograficzny Wetzel&Schuster z projektem “Supermodels”. Artyści badają ikoniczne zdjęcia kobiet w historii fotografii,  analizują relacje między fotografem a modelką, przyjmując rolę wcześniej podziwianych kobiecych modelek. Ikoniczne oryginalne fotografie ukształtowały nasze kolektywne estetyczne oczekiwania wobec “zdjęcia z kobietą”, ale co staje się widoczne, gdy role zostają odwrócone? Jakie uczucia towazryszą fotografom, kiedy nie są za aparatem, ale przed nim? Jak to jest być obserwowanym?

Wystawy główne w przestrzeni wystawienniczej Bydgoskiego Centrum Finansowego, oprowadzanie kuratorskie po wystawach głównych. Wystawy w siedzibach partnerskich (w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Bydgoskim Centrum Sztuki, Galerii Wspólnej).  Warsztaty poświęcone tradycyjnych technikom fotograficznym we współpracy z Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Pokazy filmowe, premiery książek fotograficznych i biograficznych, spotkania autorskie, Vintage Photo Bazar (targi rzeczy fotograficznych, m.in. sprzętu, książek, starych zdjęć).

9. Vintage Photo Festival/ Program:

14.09 czwartek

 • 19:00 Wernisaż / Marcela Paniak, „Fotografie Rodziny Paniak”
  – Galeria Wspólna, ul. Stefana Batorego 1

15.09 piątek

 • 18:00 Gala otwarcia 9. edycji Vintage Photo Festival / Pokaz slajdów Fotrepan we współpracy z Fotofestiwalem i muzyka na żywo – Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12
 • 20:00 Wernisaż wystaw głównych – Bydgoskie Centrum Finansowe, ul. Gdańska 8
  • Maria Chrząszczowa, „Glorioza”
  • Andrew Rovenko, „The Rocketgirl Chronicles”
  • Emilia Martin, „The blue of the far distance”
  • Le commun des mortels, „From popular photography… to the ready-made”
  • „Simona Kossak w obiektywie Lecha Wilczka i Macieja Musiała”
  • Marcin Szpak, „Obserwowani…?”
  • Agata Faszcza, „Ikony”

16.09 sobota

 • 11:00 Spacer fotograficzny / „Archi(w)tektura Henryka Nahorskiego” – Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12
 • 12:00 Wernisaż / Edward Hartwig, „Wywoływanie” – Bydgoskie Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47
 • 17:00 Wernisaż i spotkanie autorskie / Jason De Freitas, „Hello Darkness” – Pałac Lubostroń (Lubostroń, 89-210 Łabiszyn)

17.09 niedziela

 • 10:00-14:00 Pchli Targ / „Foto – Bazar” – ul. Spichlerna 1
 • 12:00 Wernisaż / ZbyZiel, Żuk, Noniewicz, „Analogie – Notatki z Pamięci Medialnej” – Galeria 2B+L, Houseboat La Mare, ul. Tamka 2
 • 16:00 Wernisaż / Jerzy Wardak, „Alchemia i nożyczki” – Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52
 •  17:00 Warsztaty analogowego fotomontażu – Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52
 • 18:00 Pokaz filmowy / „Reporterki. Trzy kobiety i wojna” – Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

18.09 poniedziałek

 • 18:00 Pokaz filmowy / „Papier i Klej” – Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

19.09 wtorek

 • 15:00 Debata / „Jak promować tereny inwestycyjne regionu Kujaw i Pomorza poprzez działania kulturalne” – Music Cafe Szpulka, ul. Marcinkowskiego 12

20.09 środa

 • 18:00 Panel online / „Czy fotografia jest lustrem. O historii portretu fotograficznego”

23.09 sobota

 • 14:00 Wykład we współpracy z Instaxem / Wiktor Franko, „Fotografia natychmiastowa we współczesnej fotografii” – Młyny Rothera, ul. Mennica 10

24.09 niedziela

 • 12:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawach głównych – Bydgoskie Centrum Finansowe, ul. Gdańska 8
 • 16:00 Pokaz filmowy i spotkanie autorskie / „Simona” – Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12
  19:00 Pokaz filmowy / „Całe to piękno i krew” – Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

Wystawy towarzyszące, obiekty szlaku TeH20:

 • „Niech się święci…. Bydgoszcz w PRL-u”  24.01-31.12
  Spichrze Nad Brdą, Stary Port 13
 • „Głęboka Czerń Palacza, czyli 10 fotografii z marynarskiego kuferka” 15.09-24.09
  Barka Lemara, ul. Spichlerna 1
 • Krzysztof Gierałtowski, „Artyści Polscy” 13.06-30.11
  Fundacja Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1
 • Wystawa stała: „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939” 
  Fundacja Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1


Zobacz też

Zakończenie Jubileuszowego XXX Pleneru Rzeźbiarskiego w Myślęcinku
Wstęp wolny
Jutro

Serdecznie zapraszamy na zakończenie pleneru oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród...

Opera Nova | Don Pasquale
od 70 zł
od 14 do 16 Czerwca

Opera Nova zaprasza na pierwsze popremierowe spektakle „Don Pasquale” G. Donizettiego...

Filmowe Poranki: Barbapapa
od 16.90 zł
16 Czerwca

Barbapapa wraz z całą swoją rodzinką zapraszają wszystkie dzieci na Filmowy...