Informacje:
62. BFM | Inauguracja. Tomasz Konieczny
Zapraszamy na koncert inaugurujący 62. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY, podczas którego będziemy mieli ogromną przyjemność gościć artystę światowej sławy – Tomasza Koniecznego.
UWAGA!!!
Mamy dla Państwa 2 podwójne zaproszenia na koncert Inauguracja. Tomasz Konieczny 13.09.2024 r. W zabawie może wziąć udział każdy, kto polubi, skomentuje i udostępni post na https://www.facebook.com/taniowmiescie. Na zgłoszenia czekamy do środy 11.09.2024 do godz. 18.00.
Urodził się w Łodzi, gdzie w PWSFTviT studiował aktorstwo. W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie ukończył śpiew solowy.
Debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. Pierścionek z orłem w koronie. Grał w licznych produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych w Polsce, pracował także jako reżyser teatralny. Był stypendystą wielu polskich i niemieckich fundacji, laureatem międzynarodowych nagród.
Po sensacyjnym sukcesie, jaki artysta odniósł w Operze Wiedeńskiej (2008/2009), a także trzech nagraniach płytowych Pierścienia Nibelunga, Konieczny zajął trwałą pozycję w światowej czołówce młodego pokolenia bas-barytonów śpiewających muzykę niemiecką. Występował na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Metropolitan Opery, La Scali, Opery Wiedeńskiej (Staatsoper Wien), Festiwalu w Bayreuth (Bayreuther Festspiele) i wielu innych wiodących scen operowych świata w najatrakcyjniejszych artystycznie partiach operowych.
Opera w Wiedniu była dla Koniecznego praktycznie od 2009 do 2019 roku artystycznym domem. Jest jednym z ulubieńców wiedeńskiej publiczności. Prasa często pisze o polskim śpiewaku, że „jest fantastyczny, imponujący i perfekcyjny”. Austriacka Rada Ministrów przyznała Koniecznemu w 2017 roku honorowe obywatelstwo tego kraju, a na wniosek dyrekcji Opery Wiedeńskiej artysta otrzymał najwyższe przyznawane w niemieckojęzycznym środowisku operowym odznaczenie zawodowe – tytuł „Österreichischer Kammersänger” (2019). Śpiewak jest obok Jana Kiepury jednym z nielicznych Polaków, którym przyznano ten tytuł w Wiedniu.
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Bassem Akiki dyrygent
Tomasz Konieczny bas-baryton
Maciej Puto powitanie
Cezary Nelkowski powitanie
Repertuar:
Richard Strauss
Taniec siedmiu zasłon; Monolog Jochanaana z opery Salome
Stanisław Moniuszko
Tańce góralskie; Mazur z opery Halka
Pieśń Stary Kapral
Pieśń Dziad i Baba
Henryk Czyż
Arie buffo w orkiestracji Rafała Kłoczko:
Doktor pomidor
Tak mi się zdawało…
Richard Wagner
Uwertura Polonia C-dur
Monolog Amfortasa z I aktu dramatu muzycznego Parsifal
Cwał Walkirii z dramatu muzycznego Walkiria
Pożegnanie Wotana z III aktu dramatu muzycznego Walkiria
Bilety do nabycia w kasie filharmonii (wt-pt. godz. 14.00–18.00) oraz godzinę przed koncertem
Bilety online: Bilety24.pl