Informacje:

od 60 zł
Opera Nova w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5, 85-070 Bydgoszcz
14 Październik 2022
19:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

28. Bydgoski Festiwal Operowy | PROCES

Szczecińska polska prapremiera opery „Proces” Philipa Glassa odbyła się zaledwie cztery lata po prapremierze światowej (Royal Opera House w Londynie w 2014 roku w koprodukcji z Music Theatre Wales). To dzieło ponadczasowe, pełne napięcia i tajemnicy. Wspaniała symbioza amerykańskich nut, polskiej sceny i kafkowskiego absurdu. 

Szczecińska scena od kilku sezonów konsekwentnie prezentuje operę współczesną: tym razem świetny „Proces”, kompozycję Philipa Glassa (prapremiera światowa w 2014 r., prapremiera polska w 2019 r.).

Tytuł opery odnosi widza oczywiście do surrealistycznej powieści Franza Kafki. Niedokończony rękopis z 1915 r. nie był przeznaczony do druku. W zawoalowany sposób Kafka odnosi się w nim do swego nieudanego i zerwanego narzeczeństwa. Wzajemna wyniszczająca relacja z Felice Bauer powodowała głębokie rozdarcie i lęki, które przedstawił w historii aresztowania i stracenia Józefa K. Znaczenie i oddziaływanie twórczości praskiego pisarza na inne dziedziny sztuki współczesnej jest ogromne: pojawiają się wciąż nowe interpretacje dzieł Kafki, ich opracowania dramaturgiczne, wersje filmowe, ilustracje i muzyka do poszczególnych tekstów– dla udokumentowania przejmujących zgrozą, budzących niepewność, zagadkowych sytuacji.

Premiera operowego „Procesu” odbyła się w Royal Opera House w Londynie w 2014 roku w koprodukcji z Music Theatre Wales. Libretto napisał wybitny reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara, Christopher Hampton ( znany bydgoskiej Publiczności z tekstów piosenek do musicalu “Bulwar Zachodzącego Słońca”). Muzykę charakteryzuje ogromne napięcie: Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu, znakomicie wykorzystał metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Kafki. Reżyserująca „Proces” Pia Partum, uczyniła głównego bohatera pracownikiem korporacji, uwięzionym we współczesnej metropolii. Szczecińskie przedstawienie to znaczące kreacje wokalne, fascynująca wizja plastyczna i realizacja repertuaru z aktualnego światowego nurtu muzyki współczesnej.

Józef K. – nam współczesny. Zamożny, wykształcony, osiągnął zawodowy i towarzyski sukces. A jednak coś go dręczy. Przegląda się w rzeczywistości jak w lustrze i ta rzeczywistość go mierzi. Byle jakie relacje, byle jacy ludzie. On sam przed sobą w tym lustrze – także czuje się byle jaki. I nie ma z tej sytuacji ucieczki. Czuje się schwytany. Czuje się winny…

Kompozytor: Philip Glass

Autor libretta: Christopher Hampton

Data premiery: 10.01.2019

Czas trwania: Opera kameralna w 2.aktach.

Wykonawcy:

Opera na Zamku w Szczecinie.

Opera kameralna w 2 aktach do libretta Christophera Hamptona wg powieści Franza Kafki.

Prapremiera The Music Theatre Wales, Londyn, Linbury Studio Theatre, Royal Opera House, 10 października 2014

Polska prapremiera : Opera na Zamku w Szczecinie, 19 stycznia 2019

Oryginalna wersja językowa z polskimi napisami.

Wykonania odbywają się z materiałów wydawnictwa Chester Music Ltd. i za zgodą Dunvagen Music Publishers, Inc

Realizatorzy:

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk
Reżyseria: Pia Partum
Scenografia,multimedia,reżyseria świateł: Wojciech Puś
Kostiumy: Wojciech Dziedzic

Obsada:

Józef K.: Christian Oldenburg
Panna Burstner: Anna Farysej
Pani Grubach: Anna Bernacka
Praczka/żona Woźnego sądowego: Sandra Klara Januszewska
Titorelli/Siepacz/Student: Pavlo Tolstoy
Strażnik 1(Franz): Piotr Zgorzelski
Block: Marcin Scech

Zobacz też

SUNDOWN
od 19.90 zł
Mar
24

Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią...

HELIOS | CO W TRAWIE GRA
od 17.9 zł

Film „ Co w trawie gra” oparty jest ty na słynnych...

JOHN WICK 4
od 18.90 zł
Mar
24

Ceny idą w górę, więc także stawka za głowę legendarnego zabójcy,...