Informacje:

Wstęp wolny
Stary Rynek, Bydgoszcz
20 Stycznia 2024 13:00
Tanio w mieście nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

104. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski

W sobotę, 20 stycznia obchodzić będziemy 104. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców na wspólne świętowanie tego wydarzenia.

20 stycznia 1920 roku, po 148. latach zaborów, Bydgoszczy wróciła do Polski. To jedna z najważniejszych kart w historii naszego miasta. W tym dniu na Stary Rynek wkroczyły pierwsze oddziały Wojska Polskiego, przynosząc miastu upragnioną wolność. Bydgoszcz stała się tym samym częścią odradzającej się Rzeczpospolitej. Dzień wcześniej, ostatni burmistrz niemiecki Hugo Wolff, zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, przekazał klucze do miasta prezydentowi Janowi Maciaszkowi, oficjalnie oddając nasze miasto pod panowanie rządu polskiego. Jak co roku uroczyście świętować będziemy ten wyjątkowy dzień.

W tym roku świętowanie rozpoczniemy już w piątek (19.01). O godz. 11 Muzeum Okręgowe zaprasza do Spichrzy nad Brdą na spotkanie, podczas którego przybliżone zostaną ciekawostki historyczne, a także zaprezentowane eksponaty związane z powrotem Bydgoszczy do macierzy w 1920 roku. Na chętnych czekać też będą słodkości wypiekane specjalnie na tę okazję.

Od 12 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się akcja edukacyjno-momorialna “Jerzy Rupniewski – Pracownia Artysty”.  W bibliotecznej „Strefie Kultury” odtworzony zostanie duch pracowni malarskiej, zobaczymy oryginalne i reprodukowane pocztówki projektu malarza, obrazy i szkice. Będzie też możliwość grupowego zwiedzania bibliotecznych Zbiorów Specjalnych, a o godz. 17 dr Anna Nadolska zaprosi na wykład “Bydgoskie patriotki”. Wydarzenia związane z powrotem miasta do Polski odbywać się będą w bibliotece również w sobotę.

Właśnie w sobotę, 20 stycznia czekać na nas będą główne obchody. Przed południem złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy oraz przed tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Po mszy św. w Katedrze Bydgoskiej o godz. 13 rozpoczną się uroczystości na Starym Rynku. Po ceremoniale wojskowym i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa do wspólnego muzykowania zaprosi bydgoszczan Kapela Podwórkowa “Ferajna Bydgoska”. Wspólnie z zespołem zaśpiewać będzie można m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko…” Przewodnikami podróży w czasie będą rekonstruktorzy z Ochotniczej Kompani Wielkopolskiej, którzy w dynamicznym pokazie odegrają kilka historycznych scen, w tym pokaz musztry i prezentację ekwipunku.

W Teatrze Kameralnym od godz. 14 czekać będzie “Dzień Babci i Dziadka – śladami bydgoskich historii i legend”, a o godz. 18 na Barce Lemara rozpocznie się tradycyjna potańcówka w stylu międzywojnia “pod ferdeką”.

Zobacz też

Piosenki to...
od 120 zł
Dzisiaj

Polecamy wyjątkową, muzyczną ucztę🥘🍽️ Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki...

Zakład? |  Agata Herbata
Wstęp wolny
Dzisiaj

Zakład? zaprasza nana prelekcję podczas której Agata Herbata opowie o podróży...

Filharmonia Pomorska | Wiolonczela kameralnie
od 25 zł
Dzisiaj

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza 3 marca 2024 r. na koncert...