XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy

Znakomici soliści, świetni dyrygenci, spektakle wybitnych reżyserów, zespoły występujące na słynnych scenach światowych, tytuły-„magnesy” i operowe odkrycia to wszystko zobaczymy na XXVIII Bydgoskim Festiwalu Operowym.

Opera Nova przygotowuje się do premiery „Fausta”. Zakupy, zwożenie dekoracji i generalne porządki przed próbami na scenie. Jesteśmy przekonani, że premiera  „Fausta” Gounoda w Operze Nova będzie spektaklem , który  okaże się wydarzeniem artystycznym na skalę Polski. Tytuł (obok Aidy i Carmen) należy do trójki gwarantującej teatrowi wystawiającemu go powodzenie finansowe i  wierność publiczności, zachwyconej muzyka Gounoda. Realizatorzy bydgoskiej premiery  proponują nowe spojrzenie na bohaterów  nieśmiertelnego dramatu Goethego, którego część  pierwsza stała się kanwą libretta opery Gounoda; możemy spodziewać się spektaklu, który mocno poruszy widzów.

Balet w repertuarze tegorocznego BFO reprezentuje  ukraiński zespół. W skład  kompanii baletowej Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej  wchodzą  najzdolniejsi tancerze ukraińscy, będący laureatami wielu konkursów oraz doświadczeni choreografowie . Artyści tego Teatru występują w krajach całej Europy. Ich spektakle w macierzystym teatrze co roku przyciągają ponad 115 000 widzów. Na tegorocznym Bydgoskim Festiwalu Operowym przedstawią klasykę i perłę ballet d’action : „Giselle”  (Giselle ou Les Willis) Adolpha Adama, z librettem wg legendy spisanej przez Heinricha Heinego, który to spektakl pięknie wpisuje się w  Rok Romantyzmu obchodzony w Polsce.

Muzyka Philipa Glassa znakomicie koresponduje z językiem Franza Kafki : z jednej strony minimalistycznym, z drugiej – boleśnie precyzyjnym i dokładnym. W wykonaniu szczecińskiej Opery na Zamku zobaczymy arcydzieło współczesnej opery kameralnej : „Proces” z librettem Christophera Hamptona. Dyrektor Opery na Zamku krótko charakteryzuje spektakl: „To wspaniała symbioza amerykańskich nut, polskiej sceny i kafkowskiego absurdu”.

Od ponad 150 lat, „Aida gości na scenach operowych niezmiennie ciesząc się ogromną popularnością. Nie brak tu popisowych arii, z których wiele ma opinię najtrudniejszych partii w literaturze operowej; przez lata mierzyli się z nimi  najwięksi śpiewacy. Tegoroczna realizacja Opery Bałtyckiej jest jedną z najbardziej widowiskowych inscenizacji ostatnich lat na gdańskiej scenie.

XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy

Europejskiej sławy Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu po raz czwarty wybiera Bydgoski Festiwal Operowy na miejsce swego przedstawienia operowego . Pamiętamy znakomitą Żydówkę Halevy’ego i Verdiovskiego Otella ,następnie  balet La Piaf; teraz podziwiać będziemy kolejny mistrzowski przykład opery tragicznej, „DonCarlosa” Verdiego przygotowanego przez ekipę wybitnych realizatorów z reżyserem Günterem Krämerem na czele.

XXVIII BFO będzie okazją też do „odkrycia” oper praktycznie  w Polsce nieznanych. Komiczny „Don Desiderio” wyszedł spod pióra dyplomaty, śpiewaka i kompozytora wywodzącego się z arystokratycznej familii Poniatowskich. „Wskrzeszona” przez Operę Śląską jest wydarzeniem niezwykłym! Po 140 latach od lwowskiej premiery została  przywrócona polskiej kulturze. Wyreżyserowane przez utalentowaną reprezentantkę młodego pokolenia twórców, wydobyte z zapomnienia dzieło królewskiego krewniaka, jest prawdziwym muzycznym..

Przejmujaca „Eva” to najsłynniejsza opera romantycznego czeskiego kompozytora Josefa Bohuslava Foerstera. Powstała na podstawie libretta stworzonego wg sztuki Gabrieli Preissovej Kochanka gospodarza. Premiera w 1899 roku w Pradze wywołała wielki ferment obyczajowy. Opera w słowackiej Bańskiej Bystrzycy rozpoczęła działalność w 1960 r. wystawiając właśnie  Evę. Teatr był świadkiem początków kariery znakomitych solistów operowych na scenach słowackich i międzynarodowych. Na 60-lecie swej działalności  w 2019 r. Państwowa Opera w Banskiej Bystrzycy  ponownie sięgnęła po operę Foestera Eva, którą obecnie przedstawi na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Bilety w cenach: od 90 do 160 zł i (ulgowe) od 60- 120 złotych do nabycia w kasie biletowej oraz online.