Teatr Polski | Ostatnie dni dyktatorów

Teatr Polski w Bydgoszczy zabierze widzów w podróż do XX-wiecznej Rumunii, gdzie wspólnie będą świadkami upadku władców. Prześledzą etapy, w których z boskich istot przemieniają się w więźniów, by ostatecznie doświadczyć swojej zguby.

12 (piątek), 13 (sobota), oraz 14 (niedziela) stycznia na małej scenie TPB odbędą się pokazy „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi. Bydgoska publiczność zasiądzie po dwóch stronach małej sceny, by śledzić wydarzenia z grudnia 1989 roku. W spektaklu, powstałym w oparciu o autorski tekst Julii Holewińskiej, twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców.

W przededniu ich upadku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy.

Twórczynie i twórcy spektaklu przedstawiają swoistą fantazję na temat tytułowych ostatnich dni pary dyktatorów, ukazując losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu: córki dyktatorów – Zoi, Generała, Damy Dworu, Securitate, oraz młodego Chłopaka, będącego jedną z ofiar Ceaușescu.

Pokazy „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reż. Wojciecha Farugi odbędą się na małej scenie TPB 12 (piątek), 13 (sobota) stycznia o godz. 19:00 oraz 14 (niedziela) stycznia o godz. 18:00.

Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” otrzymały patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesne, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Link do wydarzenia: