Sztuka na wyciągnięcie ręki: wystawy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego (MOB) w Bydgoszczy zaprasza wszystkich na wystawy stałe i czasowe.

Odkryj fascynujący świat sztuki w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (MOB) w Bydgoszczy! Przyjdź i podziwiaj wystawy stałe i czasowe, które z pewnością wzbogacą Twoje doświadczenie artystyczne. Przekonaj się, dlaczego MOB jest jednym z najważniejszych miejsc kulturalnych w regionie. Zapraszamy wszystkich pasjonatów sztuki i ciekawych umysłów!

Kontakt z dziełem sztuki aktywuje tę samą część mózgu, która jest stymulowana podczas zakochiwania się, wywołując wzrost dopaminy i uczucie przyjemności. Dowiedziono też, że obcowanie z dziełem sztuki pozwala mózgowi organizować kształty i wzory w zrozumiały sposób, a także utożsamiać się z obrazem, odczuwać emocje i bodźce sensoryczne, nie mówiąc już o pobudzeniu pracy mózgu czy tworzeniu nowych połączeń neuronalnych. Młodzież określa to jednym słowem: odlot! To właśnie gwarantujemy, zapraszając do zwiedzania Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Aptekarstwo bydgoskie

Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5

To najnowsza wystawa stała w najmłodszym oddziale MOB, którym jest Apteka pod Łabędziem w centrum Bydgoszczy. To jedna z najbardziej oryginalnych ekspozycji muzealnych w Polsce. Można tam zobaczyć oryginalne laboratorium galenowe i spróbować herbat, o których filozofom się nie śniło. Apteka pod Łabędziem to unikat na skalę kraju w samym sercu Bydgoszczy.

OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Leon Chwistek, Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Jan Berdyszak, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Wanda Czełkowska, Teresa Pągowska i Józef Czapski… Czy trzeba więcej wymieniać, by zachęcić do obejrzenia wystawy współczesnej sztuki polskiej? Warto wiedzieć, że tę wystawę stworzyliśmy w oparciu o zbiory własne. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy dysponuje jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji takowej.

Jan Stanisławski i uczniowie. Z kolekcji Wandy i Leona Pietraszaków

Gmach główny, ul. Gdańska 4

Zmarły niedawno słynny aktor Leonard Pietraszak przekazał bydgoskiemu Muzeum Okręgowemu kolekcję dzieł młodopolskich twórców, którą tworzył kilkadziesiąt lat. Bezcenny zbiór liczy 58 obrazów olejnych, w tym 5 autorstwa Jana Stanisławskiego, 52 prace 37 uczniów i uczennicy oraz portret darczyńców namalowany przez Jana Szancenbacha. Wśród twórców pejzaży znajdziemy nazwiska między innymi Wlastimila Hofmana, Stanisława Kamockiego, Alfonsa Karpińskiego, Stanisława Gałka, Antoniego Procajłowicza, Józefa i Stanisława Czajkowskich, Bronisława Kowalewskiego czy Floriana Piekarskiego.

Od starego rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Każde miasto ma swój symbol. Czasami związany jest z legendą, a czasami z zasługami historycznymi. Na świetność Bydgoszczy przez wieki pracowały Spichrze nad Brdą, które należą do Muzeum Okręgowego. To w nich możecie zobaczyć intersującą wystawę poświęconą naszemu miastu w okresie międzywojennym.

Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852 – 1936)

Domu Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

Leon Wyczółkowski – patron naszego muzeum, miał ponoć przedziwnie uczuloną i unerwioną siatkówkę oka. A jak to się przełożyło na jego malarstwo, grafikę i rysunek, można zobaczyć w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej.

Skarb bydgoski

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

Skarb Bydgoski, przypadkowo odkryty podczas prac archeologicznych w katedrze bydgoskiej to zbiór 486 monet, który pod wieloma względami nie ma sobie równych w naszym kraju, a i na tle europejskim jest jednym z bardziej okazałych. Takie nagromadzenie złota i srebra pod postaciami monet, to rzecz wyjątkowa. Możecie się o tym przekonać w naszej placówce na Wyspie Młyńskiej.

W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic

Zbiory archeologiczne, ul. Mennica 2

Pradawne artefakty wykopane z ziemi dały początek zbiorom bydgoskiego Muzeum Okręgowego na początku XX w. Dziś można je podziwiać na Wyspie Młyńskiej w Białym Spichrzu. Narzędzia, broń, ubrania, grzebienie, szydła, igielniki, rękojeści do noży, a nawet łyżwy przybliżają nam klimat życia pradawnych bydgoszczan.

Gościnnie. Malarstwo ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Pałac Nowy, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, ul. Bydgoska 9
27.05.2023 – 31.12.2023

Zapraszamy na przegląd malarstwa z XIX i XX wieku ze zbiorów bydgoskiego muzeum. W scenerii pałacowych wnętrz przygotowaliśmy pokaz najważniejszych zjawisk zachodzących w polskim i obcym malarstwie od połowy XIX wieku do okresu powojennego. Autorami prac są artyści kilku pokoleń, wywodzących się z różnych środowisk zarówno polskich, jak i niemieckich czy holenderskich, ale również z regionu związanego z Bydgoszczą.

Niech się święci… Bydgoszcz w PRL-u

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
24.01.2023 – 31.12.2023

Na ekspozycji zgromadzono archiwalne fotografie, plakaty, obiekty numizmatyczne i falerystyczne, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w epoce socjalizmu. Wystawę przygotował Dział Historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Kuratorkami są dr Anna Nadolska oraz Daria Fosińska.

Bilety online:

https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3

Cennik wstępu na ekspozycje stałe i czasowe oraz cennik usług edukacyjnych (z wyjątkiem Exploseum):

Rodzaj biletuGmachy w ŚródmieściuExploseumKurdystan. Oblicza trwania
Normalny15 zł20 zł15 zł
Ulgowy10 zł17 zł10 zł
Grupowy*8 zł/ os.15 zł/ os.8 zł/ os.
Rodzinny**40 zł60 zł35 zł

Pozostałe bilety

– bilet wstępu specjalny – 5 zł
– bilet wstępu szkolny (obowiązujący wyłącznie w Exploseum) – 16 zł (przysługuje grupom uczniów szkół do 19 roku życia wraz z opiekunami, od 10 osób; bilet zawiera opłatę za wstęp i usługę przewodnicką, obowiązuje od wtorku do piątku)