Rzeka Muzyki – Bydgoszcz 2023

Z nadejściem wakacji powraca Rzeka Muzyki – cykl koncertów na wodzie. W tegorocznej edycji do muzycznego rejsu zaproszeni zostali wybitni artyści, tak jak Zbigniew Zamachowski, Jacek Borkowski, Monika Borzym, Sasha Strunin, Baranovski, Trebunie – Tutki, Bolewski & Tubis, Marta Król & Paweł Tomaszewski, Medici – Cantares. Pierwszy koncert już 2 lipca, a wstęp jest bezpłatny.

Cykl koncertów Rzeka Muzyki odbędzie się na Wyspie Młyńskiej w nowej, bardziej swobodnej formule.

Program Rzeka Muzyki 2023

  • 2 lipca  wystąpią TREBUNIE-TUTKI – góralski zespół prosto z Podhala, który od lat propaguje ideę polish world music. Elementy rdzennie polskie i podhalańskie łączą się z brzmieniem muzyki świata. W Bydgoszczy zespół wystąpi z koncertem Góralska siła – będzie to energetyczne i barwne widowisko muzyczno- taneczne. Usłyszymy  największe przeboje zespołu, powstałe przy współpracy z jamajską grupą Twinkle Brothers.
  • 9 lipca zapraszamy na koncert pn. Obywatel Jazz. Wystąpi wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet Bolewski & Tubis z  doskonale przyjętym w kraju projektem poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Muzyka duetu określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie.
  • 16 lipca koncert  Moniki Borzym – wokalistki obdarzonej wyjątkowym głosem, charyzmą sceniczną i poczuciem humoru. Edukację muzyczną odbierała w równym stopniu w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. W Bydgoszczy wystąpi z koncertem  Back to The Garden – będą to interpretacje piosenek kanadyjskiej wokalistki Joni Mitchell, która stała się inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Boba Dylana czy Leonarda Cohena. Przez wielu uważana jest za jedną z najwybitniejszych autorek piosenek naszych czasów. Za sprawą uniwersalnego charakteru swoich utworów nadal wywiera wpływ na nowe pokolenia muzyków.
  • 23 lipca Sasha Strunin – kolejna utalentowana i piękna kobieta. A skoro piękna kobieta, to musi pojawić się James Bond. Wokalistka wystąpi z  koncertem The Best of James Bond – usłyszymy największe przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, m.in. Goldeneye, Licence to kill, Skyfall, czy No time to die.
  • 30  lipca  scena będzie należała do Baranovskiego. Znany z występów z grupą XXANAXX. Na początku 2018 r. zaczął pisać swoją własną historię i po półtora roku miał już cztery radiowe przeboje i nominacje do Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku. Do dzisiaj ma już kilka nominacji do Fryderyka w różnych kategoriach.  Jeśli dodamy do tego kilka złotych płyt,  platynową i  podwójnie platynową – to   możemy mówić o jednej z najbardziej błyskotliwych karier ostatnich lat.
  • 6 sierpnia usłyszymy piosenki legendarnego zespołu POLICE i Stinga. Koncert Tribute to The Police będzie  gratką nie tylko fanów zespołu, ale również dla jazzowo-soulowych  brzmień. Na scenie wystąpią Marta Król  z Pawłem Tomaszewskim i towarzyszącymi im muzykami. 
  • 13 sierpnia Medici Cantares – można żartobliwie o nich powiedzieć: śpiewają i leczą. To zespół wokalno-instrumentalny, złożony z medyków, który  swoją działalność rozpoczął w 2011 roku od śpiewania kolęd. Dzisiaj zespół liczy ponad 50 osób, a repertuar obejmuje nie tylko kolędy, ale również muzykę klasyczną i rozrywkową. Medici Cantares regularnie tworzy aranżacje największych przebojów, w których nawiązuje do trudnych aspektów życia społecznego i trudnych tematów tabu (np. depresja). Medici Cantares wystąpił już z plenerowym koncertem podczas Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego i zaskarbił sobie uznanie i sympatię publiczności. Dlatego też zaprosiliśmy śpiewających medyków do naszego cyklu, aby zaprezentowali przed szerszą publicznością swój profesjonalizm wokalny. Od 2014 roku dyrygentem zespołu jest por. Joanna Krause, absolwentka dyrygentury Bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz Dowódca- Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Toruniu.
  • 20 sierpnia zapraszamy na spotkanie z piosenką aktorską w znakomitym wykonaniu. Podczas prawie dwugodzinnego recitalu, Zbigniew Zamachowski zaśpiewa piosenki autorskie (między innymi „Credo życiowe”, czy „W małym miasteczku”) oraz oryginalnie interpretowane utwory znanych twórców: Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Włodzimierza Korcza czy Jaromira Nohavicy. Zbigniew Zamachowski swoimi recitalami potrafi oczarować publiczność. Znany jest z tego, że prowadzi je dowcipnie i przytacza anegdoty związane ze swoimi  występami, podróżami, przyjaciółmi i poznanymi twórcami. Na fortepianie artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pedagog, Roman Hudaszek.
  • 27 sierpnia – ostatni koncert będzie niezwykłą podróżą do lat 50. i 60., podczas której usłyszymy nieśmiertelne piosenki Franka Sinatry, Elvisa Presleya i ich muzycznych przyjaciół. Wykonają je soliści: Jacek Borkowski, Michał Romanowski, Milena Lange z towarzyszeniem muzyków.

Koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19:00 i jak co roku, będą one ogólnodostępne i darmowe.