Opera Nova | Przyjdź z mamą na „Coppelię”

Opera Nova zaprasza na 4. przedstawienia baletu komicznego: 25, 26 ,27 i 28 maja. Spektakl o wartkiej akcji spodoba się widzom w każdym wieku. Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas.

25 maja …153 lata temu w Paryżu odbyła się premiera baletu Coppélia. Dzieło skomponowane przez Léo Delibes’a odniosło sukces i przyniosło swemu twórcy sławę. Podniosło wartość muzyki baletowej ,która przedtem była podporządkowana nadrzędnej choreografii.  Oryginalny tytuł baletu brzmiał: „Coppélia, ou la fille aux yeux d’email” („Coppelia, czyli dziewczyna o porcelanowych oczach”).

Libretto o tematyce fantastycznej – ożywionej lalki oparte jest  na noweli wielkiego romantycznego pisarza, rysownika i muzyka, E.T.A. Hoffmanna. Partytura utworu wniosła wiele nowości muzycznych, zachowując jednocześnie doskonałą równowagę między treścią i choreografią. Kilkakrotny  pobyt Delibes’a w Polsce nie pozostał bez wpływu na jego twórczość. Zachwycony pięknem polskiej muzyki ludowej skrzętnie zbierał tematy muzyczne i wykorzystał  je: barwna muzyka „Coppélia” obfituje w motywy polskie (mazur), a nawet są tam wariacje orkiestrowe oparte na temacie pieśni Moniuszki.

Choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego, solisty Polskiego Baletu Narodowego, choreografa i współtwórcy wielu inicjatyw  z dziedziny tańca. Coppélia to przykład baletu divertissement, w którym jest mnóstwo wspaniałych tańców zespołowych, przeplatanych wirtuozowskimi popisami solistów.

Link do wydarzenia: