Festiwal Prapremier 2023. Bilety już dostępne – Nie przegap wyjątkowych spektakli!

20 września ruszyła sprzedaż biletów na tegoroczny Festiwal Prapremier. Tegoroczny Festiwal Prapremier potrwa od 13 do 28 października. To prawdziwa uczta dla miłośników teatru, podczas której będziemy mieli okazję zanurzyć się w fascynujący świat zarówno polskich, jak i zagranicznych spektakli z minionego sezonu. Na zakończenie festiwalu poznamy laureata lub laureatkę prestiżowej nagrody AURORA.

Jak co roku, Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza nas na Festiwal Prapremier. Rozpoczyna się on 13 października i trwać będzie aż do 28 października. Tegoroczny temat przewodni to “POLA WALKI”, kontynuując tym samym ubiegłoroczne hasło “OŚWIECENIE”. W trakcie tych piętnastu dni będziemy mieli okazję podziwiać 7 spektakli, w tym aż dwie premiery, oraz 5 szkiców scenicznych finalistów AURORY – Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.

Najważniejsza informacja: sprzedaż biletów na to wydarzenie rozpocznie się już 20 września o godzinie 12:00. Nie możecie przegapić tej okazji!

Zaczniemy od otwarcia festiwalu. 13 października o godzinie 19:00 w Teatrze Kameralnym rozpocznie się Festiwal Prapremier pokazem rumuńskiego spektaklu “Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana. Ten niezwykły spektakl jest adaptacją tekstu Elise Wilk, która w ubiegłym roku zdobyła AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. “Zniknięcia” to wielopokoleniowa saga opowiadająca o losach rodziny Sasów siedmiogrodzkich, mniejszości niemieckiej w Rumunii.

Jednym z absolutnych punktów kulminacyjnych festiwalu będzie pierwsza polska prezentacja najnowszego spektaklu Milo Raua pt. “Antygona w Amazonii“. To produkcja NTGent (Belgia), która odbędzie się 20 października o godzinie 19:00 w Teatrze Kameralnym. Reżyser kreuje unikalną, polityczną wersję klasycznego “Antygony” Sofoklesa, w której brazylijscy i europejscy aktorzy współpracują z aktywistami i rdzennymi mieszkańcami. Milo Rau to szwajcarski reżyser, dziennikarz, wykładowca i eseista, zdobywca licznych prestiżowych nagród. Niezwykle ważne jest to, że spektakl ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany polskiej publiczności podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier.

Nie możemy również nie wspomnieć o ważnych polskich produkcjach, które zagoszczą na Festiwalu Prapremier. W trakcie tych 15 dni będziemy mieli okazję zobaczyć jeden z najbardziej głośnych spektakli minionego sezonu – “Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły. Spektakl ten, będący adaptacją książki Mateusza Pakuły o tym samym tytule, porusza temat osobistej historii procesu umierania ojca chorego na raka trzustki oraz frustracji związanej z instytucjami państwowymi, służbą zdrowia i Kościołem, które wprowadzają dodatkowe cierpienia chorym. To spektakl, który zdobył Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czwartek, 19 października, o godzinie 19:00 będzie wyjątkowym dniem, ponieważ wtedy to na małej scenie TPB odbędzie się wykład performatywny “Cyber Elfa” w reżyserii Magdy Szpecht. Ten spektakl to nie tylko podsumowanie dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki, ale również szansa na zrozumienie codziennej walki i wyzwań, przed którymi stoi artystka w obliczu kolejnych rozdziałów konfliktu oraz możliwość poznania narzędzi, które pozwalają nam wszystkim włączyć się w walkę o wolność Ukrainy.

W trakcie Festiwalu Prapremier będziemy mieli okazję uczestniczyć w dwóch premierach. Pierwszą z nich będzie “Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii dyrektora TPB, Wojciecha Farugi. Spektakl ten, oparty na autorskim tekście Julii Holewińskiej, przygląda się upadkowi dyktatury rumuńskich przywódców. Pokaz odbędzie się 14 października o godzinie 19:00 na małej scenie TPB.

Kolejną premierą będzie “WERTER“, inspirowany “Cierpieniami młodego Wertera”, w reżyserii Grzegorza Jaremki. Ten spektakl, który powstanie w ramach tegorocznej rezydencji artystycznej, proponuje zupełnie nową wizję postaci Wertera, zestawiając go z romantyczną poezją i refleksją teoretyczną na temat miłości, a także przefiltrowaną przez japońskie kluby samobójcze, kulturę sad boys oraz emo. Premiera rezydencji odbędzie się 18 października o godzinie 19:00 na małej scenie TPB.

Ponadto, jako bydgoski akcent na Festiwalu Prapremier, zostanie zaprezentowany spektakl “Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego. To opowieść o polsko-amerykańskiej lekkoatletce – Stelli Walsh, czyli Stanisławie Walasiewicz, która w 1980 roku została śmiertelnie postrzelona, a sekcja zwłok ujawniła jej cechy interseksualne. Spektakl tworzy biograficzną fikcję wokół postaci Stelli Walsh, skupiając się na doświadczeniach osoby interseksualnej i problemach z nią związanych.

Kolejnym wydarzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest tydzień AURORY. To czas, kiedy skoncentrujemy się na finałowych sztukach konkursu dramaturgicznego AURORA, który organizowany jest od 2021 roku w ramach Festiwalu Prapremier.

W dniach od 23 do 28 października będziemy mieli okazję podziwiać prezentacje finałowych szkiców scenicznych, które zostały wybrane pod koniec czerwca i będą rywalizować o prestiżową nagrodę AURORA.

Dodatkowo, 22 października o godzinie 17:00 odbędzie się debata finalistek i finalistów, podczas której dramaturdzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z tworzeniem dramatów, opowiedzą o źródłach swojej inspiracji oraz o swoich przyszłych planach teatralnych. Nie możemy się doczekać tej fascynującej dyskusji!

To jeszcze nie koniec atrakcji. W ramach AURORY zaprezentowane zostaną szkice sceniczne tekstów, które zapadły w pamięć jurorom.

23 października o godzinie 19:00 w WiMBP zostanie zaprezentowany szkic sceniczny “Rigor Mortis” autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej. To opowieść o przededniu wybuchu wojny, ukazująca losy mieszkańców małej miejscowości.

24 października o godzinie 19:00 w VI LO odbędzie się czytanie tekstu “Zakon pościelonych łóżek” autorstwa Leny Laguszonowej, który opowiada historię matki rosyjskiego żołnierza kontraktowego poszukującej swojego zaginionego syna.

25 października o godzinie 19:00 w Galerii BWA zostanie zaprezentowany szkic sceniczny na podstawie tekstu “Znikanie” Tomislava Zajeca, który rzuca światło na pozorną harmonię życia rodziny, odkrywając przy tym skrywane sekrety z przeszłości.

26 października o godzinie 19:00 w Młynach Rothera zostanie pokazany szkic sceniczny na podstawie tekstu “Ifigenia” Joanny Bednarczyk, która w swojej sztuce skupia się na pojęciu poświęcenia.

Na zakończenie AURORY, 27 października o godzinie 19:00 w Akademii Muzycznej, zostanie zaprezentowany szkic sceniczny na podstawie tekstu “Odporność szkła hartowanego” Danila Brakočevića w reżyserii Olgi Chajdas, który opowiada o rozpadzie Jugosławii.

Ostatnim akcentem XXII edycji Festiwalu Prapremier będzie ogłoszenie laureata lub laureatki AURORY, które odbędzie się 28 października w Młynach Rothera.

Szczegółowy harmonogram pokazów oraz dodatkowe informacje znajdziecie na stronie internetowej festiwalu www.festiwalprapremier.pl oraz na stronie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Bilety będzie można nabyć w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej teatru w zakładce „KUP BILET ONLINE”.