Festiwal Prapremier 2022 OŚWIECENIE

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier jest “Oświecenie” rozumiane jako kwestia dotyczącą kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy. Festiwal Prapremier odbywać się będzie w dniach 14-29 października br.

„Czym jest Oświecenie?” – pytał Immanuel Kant w słynnym tekście z 1784 roku. Ponad dwieście lat później powracamy do tego pytania, na nowo staramy się zrozumieć, czym może być dziś owo “wyjście człowieka z niepełnoletności”.

Zewsząd słychać́ dziś́ pesymistyczny refren: kres oświeceniowej tradycji głoszą̨ myśliciele przynależący do rozmaitych tradycji intelektualnych i utożsamiani z różnymi opcjami politycznymi.

Do głosu dochodzą ponownie religijne fundamentalizmy, za naszą wschodnią granicą trwa wojna prowadzona nie w imię rozumu, a szaleństwa, na całym świecie wraz z wybuchem pandemii COVID-19 rośnie nieufność wobec nauki, w Polsce zaś łamane są prawa kobiet, mniejszości seksualnych czy uchodźców. Po latach wiary w progres naukowy będącym motorem rozwoju cywilizacji zaczynamy wchodzić w okres triumfu tego co irracjonalne.

W kontrze do tego sposobu myślenia chcemy pokazać Oświecenie jako epokę, która cały czas trwa: nie jako fantom, lecz jako żywa rama definiująca kształt naszej teraźniejszości, jako polityka krytycznego myślenia. Dziedzictwo oświeceniowe to nie balast, trup, którego należy reanimować lub dobić, lecz raczej coś jeszcze niezrealizowanego, ciągle niedopełnionego – coś, co dopiero nadchodzi.

Temat festiwalu jest próbą reakcji na aktualne, toczące się w Polsce i na świecie dyskusje o tzw. kryzysie oświeceniowych wartości. Na ile jest on czymś nowym, samoistnym, na ile zaś trwale wpisanym w wewnętrzną dynamikę Oświecenia? Pytanie o Oświecenie jest bowiem zawsze pytaniem o „tu i teraz”: zrozumienie dzisiejszej rzeczywistości bez sięgnięcia do źródeł nowoczesności będzie zawsze niepełne.

Pytania o wartości oświeceniowe stawiają wszystkie prezentowane w czasie Festiwalu Prapremier spektakle. “Matka Joanna od Aniołów” to opowieść o tym, czego nie da się zobaczyć, o szaleństwie, opętaniu, ale też bezgranicznej miłości. “Wstyd” to osobista historia dotykająca różnic klasowych – tematyki tak silnie obecnej dziś we współczesnej humanistyce. “Żegnaj Wołyniu” to z kolei inne spojrzenie na proces dekolonizacji. Rodzime produkcje Teatru Polskiego w Bydgoszczy – “Życie na wypadek wojny” i prapremierowy spektakl Mikity Ilyinchyka – zeszłorocznego laureata Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy – “F*cking in Brussels” to opowieści o dyktaturach, wojnie i uniwersalnych potrzebach ludzkich.

Przyglądając się Oświeceniu powracamy do pytania o fundamenty wspólnoty, społeczeństwa, w którym przyszło nam żyć, ale również o suwerenność, autonomię rozumu i jego konkretne, indywidualne użycia. Powszechna dziś próba dekolonizacji rozumu nie może prowadzić do całkowitej jego zagłady. Odrzucając go bowiem, odrzucamy demokrację i kategorię prawdy – to błędna ścieżka, która prowadzi donikąd, do całkowitej katastrofy. Bez próby ponownego przeprowadzenia myśli oświeceniowych, będziemy wciąż oddalać się od wolności, którą fanatycy i dyktatorzy coraz częściej próbują nam odebrać..

Każdemu z pokazów spektakli oraz każdemu z czytań szkiców w ramach AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy będzie towarzyszyło spotkanie z twórczyniami i twórcami.

Bilety można zakupić tutaj: https://bilety-tpb.pl/MSI/mvc/pl?sort=Flow&date=2022-10&datestart=0

Program Festiwalu Prapremier 2022

14.10 19.00 ŻYCIE NA WYPADEK WOJNY OTWARCIE FESTIWALU PRAPREMIER 2022
Teatr Polski w Bydgoszczy | Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu | Międzynarodowy Festiwal Teatralny “KONTAKT” w Toruniu | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
16.10 19.00 FCKING IN BRUSSELS REZYDENCJA ARTYSTYCZNA MIKITY ILYINCHYKA PREMIERA
Teatr Polski w Bydgoszczy
17.10 19.00 FCKING IN BRUSSELS REZYDENCJA ARTYSTYCZNA MIKITY ILYINCHYKA
Teatr Polski w Bydgoszczy
19.10 19.00 MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW
Teatr Narodowy w Warszawie
21.10 19.00 WSTYD
Nowy Teatr Warszawa
22.10 19.00 ŻEGNAJ, WOŁYNIU! Прощай, Волинь!
Teatr Polski w Bydgoszczy
23.10 17.00 SPOTKANIE Z FINALISTKAMI AURORY PROW. AGATA SKRZYPEK
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
24.10 19.00 PIĘĆ PIEŚNI POLESIA | Luda Tymoshenko
szkic sceniczny | finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
25.10 19.00 ZNIKNIĘCIA | Elise Wilk
szkic sceniczny | finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
26.10 19.00 PROSZĘ, NIECH ZAPANUJE POKÓJ | Marta Sokołowska
szkic sceniczny | finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
27.10 19.00 JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT | Nina Zakhozhenko
szkic sceniczny | finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
28.10 19.00 TA BĘDZIE TAKA SAMA | Staša Bajac
szkic sceniczny | finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
29.10 19.00 Gala finałowa AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy