1 marca Exploseum rozpoczyna kolejny sezon

Zapraszamy serdecznie do eksploracji niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych DAG, która stała się na naszych oczach unikatową atrakcją turystyczną Bydgoszczy i regionu. Na wiosnę planowane jest otwarcie trasy typu urbex. Eksploratorzy będą mogli wspinać się na najwyższy budynek dawnej fabryki oraz czołgać się w wąskich tunelach.

W ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, zostało otwarte EXPLOSEUM. Pierwotnie fabryka DAG Fabrik Bromberg, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jednym z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju.

Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuleni i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą poruszają się zwiedzający, ograbiona z aparatury przez Armię Czerwoną, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią.

Exploseum

W pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych o łącznej powierzchni ponad 1800 m2, znalazły swoje miejsce ekspozycje muzealne poświęcone zagadnieniom związanym z historią zakładów. Nowoczesne środki przekazu, oparte o ikonografię, multimedia i rozwiązania interaktywne, posłużyły do stworzenia opowieści o fabryce DAG Bromberg, produkcji niebezpiecznej nitrogliceryny, niewolniczej pracy tysięcy ludzi, konspiracji i sabotażu. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przez ponad dwa lata poszukiwało materialnych śladów historii przedsiębiorstwa DAG oraz zakładów DAG Fabrik Bromberg.

Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela | 9:00-15:00
poniedziałek | nieczynne

http://www.exploseum.pl/